Trwa ładowanie...

Kambodża: dwaj byli przywódcy Czerwonych Khmerów skazani na dożywocie

Trybunał w Kambodży skazał dwóch byłych przywódców Czerwonych Khmerów, Khieu Samphana i Nuon Chea na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zbrodnie popełnione podczas krwawych rządów komunistycznego reżimu w latach 70. ubiegłego wieku.

Share
Kambodża: dwaj byli przywódcy Czerwonych Khmerów skazani na dożywocie
Źródło: PAP/EPA, fot: Mark Peters
dqmbgeq

83-letni obecnie Khieu Samphan to były przywódca i szef państwa, a 88-letni Nuon Chea był szefem aparatu propagandowego. Obaj skazani są w złym stanie zdrowia. Nie przyznali się do żadnego z zarzucanych im czynów.

Prokuratorzy oskarżali ich m.in. o odegranie główniej roli w przymusowym przesiedleniu milionów mieszkańców miast na wieś oraz masowych egzekucjach tysięcy osób, których groby odnaleziono w północno zachodniej Kambodży.

Obrońcy obu oskarżonych zapowiedzieli złożenie apelacji. - To niesprawiedliwość wobec mojego klienta. Nie wiedział o wielu z tych przestępstw, ani ich nie popełnił - powiedział Son Arun, który reprezentuje przed sądem Nuon Chea.

dqmbgeq

Do czasu rozpatrzenia apelacji mężczyźni pozostaną w więzieniu. W najbliższych miesiącach ma się też rozpocząć ich drugi proces, w którym dwaj byli przywódcy komunistyczni są oskarżeni o ludobójstwo.

Ocenia się, że w okresie rządów Czerwonych Khmerów w latach 1975-1979 w rezultacie braku opieki medycznej, pracy ponad siły oraz masowych egzekucji zginęło ponad 1,7 mln osób. Wiele z tych ofiar zmarło z głodu.

Czerwoni Khmerzy byli ekstremistycznym ugrupowaniem komunistycznym, które łączyło ideologię komunistyczną z khmerskim nacjonalizmem. Ich przywódcami byli m.in. Pol Pot, Khieu Samphan i Ieng Sary. Po przejęciu władzy w Kambodży w 1975 roku zmienili nazwę kraju na Demokratyczna Kampucza. Krwawe rządy Czerwonych Khmerów trwały do 1979 roku. Wyparci przez wojska wietnamskie ze stolicy kraju Phnom Penh, wycofali się do dżungli i kontynuowali wojnę partyzancką aż do 1998 roku.

dqmbgeq

Podziel się opinią

Share
dqmbgeq
dqmbgeq
Więcej tematów