ŚwiatKalisz: zniesienie kontroli granicznych w 2007 r. strategicznym celem

Kalisz: zniesienie kontroli granicznych w 2007 r. strategicznym celem

Polska zabiega, by proces oceny gotowości nowych krajów Unii Europejskiej do wejścia do strefy Schengen rozpoczął się jak najszybciej - poinformował w Brukseli szef MSWiA Ryszard Kalisz. Celem jest zniesienie kontroli na wewnętrznych granicach z nowymi członkami Unii w 2007 roku.

We wszystkich swoich działaniach przygotowawczych Polska wyznacza koniec roku 2007 jako strategiczny cel zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej - podkreślił minister na konferencji prasowej w przerwie obrad Rady (ministrów) UE.

Kalisz zapowiedział, że przedstawi unijnym partnerom program oceny spełniania kryteriów Schengen, poparty już przez państwa tzw. grupy salzburskiej - tj., poza Polską, Austrię, Słowację, Słowenię i Czechy.

Program zakłada, że w ciągu 16 miesięcy powstanie mechanizm oceny 10 nowych krajów UE w poszczególnych obszarach negocjacji dotyczących wejścia do obszaru Schengen. Ocena miałaby się zacząć w drugiej połowie 2006 roku, tak by w 2007 roku Rada UE mogła podjąć decyzję o zniesieniu kontroli na granicach wewnętrznych z nowymi krajami UE.

Pierwszy etap oceny miałby dotyczyć spełniania kryteriów związanych z ochroną danych, granic lądowych, wiz, lotnisk, granic morskich, współpracą policyjnej. Rozpocząłby się w 2006 roku, a zakończył jeszcze przed uruchomieniem komputerowego systemu danych Schengen - SIS II. Drugi etap oceny rozpocząłby się już po włączeniu nowych krajów UE do SIS II.

Według obecnie obowiązujących procedur, ocena tego, czy nowe państwa są w stanie skutecznie chronić granice UE przed nielegalnymi imigrantami i przestępcami, będzie możliwa dopiero w roku 2007, po przygotowaniu SIS II i włączeniu do niego nowych krajów. Rocznie dokonuje się oceny dwóch krajów. W przypadku zastosowania takiej procedury moglibyśmy wejść do grupy Schengen dopiero około 2011-2012 roku.

Polska inicjatywa polega na tym, by do czasu integracji z SIS II ocenić wszystkie elementy naszego przygotowania.

Według tego, co mogę rozpoznać po rozmowach nieformalnych, jest pewna szansa, że to zostanie przyjęte - powiedział Kalisz. Dodał, że nie nie można powiedzieć, kiedy inicjatywa będzie przyjęta. Ale jest bardzo ważne, byśmy bardzo jasno i wyraźnie tę propozycję forsowali - podkreślił.

Szef MSWiA poinformował też, że trwają zabiegi Polski o umiejscowienie w Warszawie siedziby unijnej agencji ds. kontroli granic. Starają się o to także Węgry oraz Słowenia.

Minister przypomniał, że jednocześnie toczą się rozmowy w sprawie powołania nowego szefa Europolu. Swych kandydatów na to stanowisko mają Francja, Niemcy, a także Włochy. Sprawy dotyczące siedziby europejskiej agencji ochrony granic i szefa Europolu traktujemy pakietowo - poinformował Kalisz.

Wypowiedział się przeciwko utworzeniu w najbliższym czasie europejskiej straży granicznej: Uważamy, że to jest przedwczesne. Dyskusja na ten temat może się rozpocząć w nieokreślonej przyszłości.

Wszelkiego rodzaju wspólne siły, które operują na terenie wewnętrznym jednego z krajów (...) są niewskazane. Polskie służby dają sobie doskonale radę. Mówimy też o pewnych kwestiach natury wewnętrznej, reakcji sił politycznych na tego rodzaju rozwiązanie, reakcji społecznej - dodał szef MSWiA.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)