Trwa ładowanie...

Kalisz: Pozdrawiali Hitlera. Grożą im dwa lata więzienia

Do sądu w Kaliszu właśnie trafił akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom, którym zarzuca się propagowanie ustroju faszystowskiego. Za taki czyn grożą im nawet dwa lata pozbawienia wolności.
Share
Kalisz - dwaj mężczyźni w wieku 36 i 45 lat zostali oskarżeni o propagowanie faszyzmu. Obaj nie przyznają się do winy.
Kalisz - dwaj mężczyźni w wieku 36 i 45 lat zostali oskarżeni o propagowanie faszyzmu. Obaj nie przyznają się do winy.Źródło: iStock.com
d483sll

Sprawa sprzed roku trafia do sądu

Mężczyźni w wieku 36 i 45 lat zostali oskarżeni o propagowanie ustroju faszystowskiego. 16 września 2017 w sposób zorganizowany i zaplanowany wystąpili w miejscu publicznym wykonując gest „hitlerowskiego pozdrowienia”. Zgodnie z zapisami polskiego prawa takie postępowanie jest nielegalne i surowo karane. Akt oskarżenia przeciwko młodszemu z mężczyzn jest poszerzony o propagowanie faszyzmu za pośrednictwem internetu. Na jednym z popularnych serwisów miał on opublikować zdjęcie, na którym grupa mężczyzn wykonuje „hitlerowskie pozdrowieni”. Sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd w Kaliszu.

Nie przyznają się do winy

Obaj mężczyźni zostali już przesłuchani w charakterze podejrzanych. Żaden z nich nie przyznaje się do winy. Panowie zaprzeczają jakoby mieli propagować faszyzm. Młodszy z oskarżonych twierdzi, że wspomniane wcześniej zdjęcie zostało wykonane podczas imprezy sportowej i prezentuje grupę kibiców.

d483sll

Kodeks karny

Mężczyznom postawiono zarzut z art. 256 Kodeksu karnego, w którym czytamy „§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”. Akt oskarżenia został już przedłożony organom sądownictwa. Kaliski sąd nie wyznaczył jeszcze daty rozpoczęcia rzoprawy.

d483sll

Podziel się opinią

Share
d483sll
d483sll
Więcej tematów