PolskaKaliska lista Schindlera

Kaliska lista Schindlera

Po ponad pół wieku odnalazły się w Kaliszu
karty ewidencyjne Komitetu Żydowskiego - informuje "Gazeta
Poznańska". To zapis losów ponad 2,2 tys. kaliskich Żydów, z
których wielu - jak się okazuje - okupację spędziło w partyzantce.

Komitet Żydowski powstał w Kaliszu w kwietniu 1945 roku i działał do lat 60. ubiegłego wieku. Rejestrowali się w nim Żydzi powracający do miasta po wojnie oraz ci, którzy w Kaliszu zatrzymali się tymczasowo. Na tekturowych kartkach zapisano dane ponad 2,2 tys. osób. Notowano ich nazwiska - zarówno te oryginalne, jak i zmienione w czasie wojny. Zapisywano także miejsca, w których dana osoba ukrywała się podczas okupacji.

Jak pisze dziennik z dokumentów tych wynika, że wielu kaliszan pochodzenia żydowskiego lata wojny spędziło w partyzantce na terenie całego kraju. Najwięcej jednak przebywało na dalekiej Syberii i w Kazachstanie.

Karty ewidencyjne przez kilkadziesiąt lat przechowywała jedna z mieszkanek Kalisza. Teraz postanowiła przekazać je do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Przez kilka lat szukałam tych kart, choć wiele wskazywało, że zostały wywiezione za granicę lub zostały zniszczone - mówi pełnomocnik wrocławskiej Gminy Żydowskiej Halina Marcinkowska. Niespodziewanie dokumenty te przyniosła do muzeum pewna kobieta. Trzymała ona w domu walizkę pełną kart, choć wiele osób radziło jej, by pozbyła się tych dokumentów. Kobieta ta mieszka przy Głównym Rynku, w mieszkaniu, w którym po wojnie działał Komitet Żydowski - dodaje.

Znalezisko posłuży do badań genealogicznych. Na podstawie kart ma także powstać publikacja poświęcona losom wojennym i powojennym kaliskich Żydów. Oryginały dokumentów przechowywane będą w kaliskim muzeum. Ich elektroniczne kopie będą dostępne w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie oraz w waszyngtońskim Muzeum Holokaustu - podaje "Gazeta Poznańska".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)