Kalinowski spotka się z protestującymi rolnikami
Obietnicę przyjazdu do Wielkopolski wicepremiera Jarosława Kalinowskiego oraz sprawozdanie z działań rządu w sprawie skupu żywca wieprzowego złożył w środę wojewoda wielkopolski przedstawicielom protestujących rolników.
"Mamy przyrzeczenie premiera Kalinowskiego, że przyjedzie specjalnie do województwa wielkopolskiego po zaplanowanym na wtorek 11 lutego posiedzeniu rządu. Posiedzenie to ma być poświęcone m.in. sytuacji w rolnictwie. Ufajmy, że premier przyjedzie z informacją taką, która będzie korzystna dla producentów trzody chlewnej" - powiedział w środę PAP wojewoda wielkopolski Andrzej Nowakowski.
W środę wojewoda spotkał się ze związkowcami z NSZZ "Solidarność RI", samorządowcami z protestujących gmin oraz członkami Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.
Wojewoda poinformował przedstawicieli protestujących rolników o ostatnich decyzjach rządu w sprawie uruchomienia interwencyjnego skupu żywca wieprzowego w wysokości 150 tys. ton oraz o podjęciu decyzji o dotacji do eksportu ok. 41 tysięcy ton wieprzowiny.
"Niestety nie możemy powiedzieć po jakiej cenie będzie prowadzony ten skup, chcielibyśmy, żeby było to 3 złote i 30, 50 groszy, ale decyzja w tej sprawie należy do rządu. Ja nie mogę podać żadnej ceny" - dodał wojewoda.
Przekazane przez niego informacje zostaną przekazane blokującym drogi rolnikom. Nikt ze środowych rozmówców wojewody nie chciał podejmować decyzji w imieniu protestujących co do dalszych losów rolniczej akcji.
"Sytuacja na wsi jest dramatyczna, może dojść do tego, że rolnicy nie będą płacili podatku rolnego, a to może spowodować paraliż w funkcjonowaniu gmin wiejskich, może zabraknąć pieniędzy np. na szkolnictwo" - powiedział po spotkaniu z wojewodą wójt Łubowa Andrzej Łozowski.
W całej Wielkopolsce od poniedziałku trwają rolnicze blokady i protesty. Każdego dnia rolnicy organizują ponad trzydzieści protestów, w których biorą udział prawie trzy tysiące osób.
Rolnicy domagają się podniesienia cen skupu żywca wieprzowego, zwiększenia dopłat do mleka, odrzucenia weta prezydenta w sprawie biopaliw oraz rzetelnej informacji o Unii Europejskiej. (mag)