Jest kalendarz. Oto jak i kiedy zostanie powołany nowy rząd

Wybory parlamentarne już w najbliższą niedzielę, 15 października. Kalendarz powyborczy mówi jasno, kiedy i w jaki sposób powinien zostać powołany nowy rząd. Wyjaśniamy, czego można spodziewać się w najbliższych tygodniach po wyborach.

Pusta sala obrad plenarnych Sejmu
Pusta sala obrad plenarnych Sejmu
Źródło zdjęć: © East News | JAN BIELECKI
Żaneta Gotowalska-Wróblewska

Powołanie nowego rządu. Kto desygnuje premiera?

Zgodnie z art. 154 Konstytucji RP, prezydent desygnuje prezesa Rady Ministrów. Jest to zazwyczaj osoba wskazana przez większość parlamentarną.

Prezydent powołuje prezesa Rady Ministrów i pozostałych członków rządu w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu.

Premier, w ciągu 14 dni od dnia powołania przez prezydenta, przedstawia Sejmowi program działania Rady Ministrów (tzw. exposé) z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu prezydent RP zwołuje na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów.

Kalendarz powyborczy
Kalendarz powyborczy© Wirtualna Polska

Co jeśli się nie uda?

W przypadku niepowołania Rady Ministrów lub nieudzielenia jej wotum zaufania w wyżej opisanym trybie, Sejm wybiera prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów spośród kandydatów zgłoszonych przez posłów.

Wybór dokonywany jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.

Co jeśli nadal nie będzie to możliwe?

Gdyby w powyższej procedurze nie doszło do powołania Rady Ministrów, na mocy art. 155 Konstytucji RP, prezydent w ciągu 14 dni powołuje prezesa Rady Ministrów i na jego wniosek pozostałych członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę.

Sejm w ciągu 14 dni od dnia powołania Rady Ministrów przez prezydenta udziela jej wotum zaufania większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy i to się nie uda

W razie nieudzielenia Radzie Ministrów wotum zaufania także i w tym trybie, prezydent skraca kadencję Sejmu (co pociąga za sobą automatyczne skrócenie kadencji Senatu) i zarządza wybory do Sejmu i Senatu.

Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)