Trwa ładowanie...
d2w14sy
28-03-2006 12:25

Kalendarium i fotograficzna kronika ostatnich miesięcy pontyfikatu Jana Pawła II

Szczegółowe kalendarium pontyfikatu Jana
Pawła II, fotograficzna kronika ostatnich miesięcy jego życia oraz
tom jego tekstów poświęconych "Solidarności" - to niektóre z wielu
książek o papieżu-Polaku, wydanych po jego śmierci.

d2w14sy
d2w14sy

Opisy wszystkich apostolskich pielgrzymek zagranicznych Ojca Świętego znalazły się w dwutomowym kalendarium pontyfikatu Jana Pawła II, zatytułowanym "Jan Paweł II. Dzień po dniu". Książka ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk. Publikacja opisuje wydarzenia od 16 października 1978 roku do 3 kwietnia 2005 roku. Zawiera 540 zdjęć autorstwa dwóch najbliższych papieżowi fotografów - Arturo Mariego i Adama Bujaka. Przypomniano w niej wszystkie dokumenty papieskie, w tym 14 encyklik, adhortacje i konstytucje apostolskie oraz prawie 3300 przemówień wygłoszonych przez Jana Pawła II.

Nakładem tego samego wydawnictwa ukazał się album "Jan Paweł II. Nie ma solidarności bez miłości", zawierający ponad 100 tekstów Jana Pawła II poświęconych "Solidarności". Tytuł książki nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Ojca Świętego podczas mszy świętej na hipodromie w Sopocie, odprawionej podczas pielgrzymki w czerwcu 1999 roku. Poprzez ułożone chronologicznie papieskie teksty (homilie, przemówienia ze spotkań z Polakami, listy, telegramy i fragment encykliki "Laborem exercens") album pokazuje historię solidarnościowego zrywu widzianą z perspektywy Jana Pawła II.

W albumie jest też ponad 130, w większości nieznanych, fotografii wykonanych przez Arturo Mariego, pokazujących Ojca Świętego w niecodziennych sytuacjach, np. w robotniczym kasku w kombinacie metalurgicznym Terni, podczas spotkania z włókniarkami w Łodzi. Dopełnieniem jest fotograficzna dokumentacja spotkań Jana Pawła II z działaczami "Solidarności" i sympatykami związku na całym świecie.

Oficyna Biały Kruk opublikowała również dwie fotograficzne kroniki pontyfikatu Jana Pawła II, na które złożyły się zdjęcia wykonane przez Bujaka i Mariego - zatytułowane "Rok 27. W drodze do domu Ojca" oraz "Pielgrzymki światowe. Kronika papieskich podróży zagranicznych".

d2w14sy

"Rok 27. W drodze do domu Ojca" obejmuje ostatnie miesiące pontyfikatu papieża-Polaka. Album zawiera m.in. fotografie dokumentujące grudniowe spotkania Jana Pawła II z pielgrzymami oraz zdjęcia wykonane, gdy papież zmagał się z chorobą w poliklinice Gemelli. Znaczna część albumu to fotografie wykonane po śmierci papieża w Rzymie i w Krakowie, a także zdjęcia z uroczystości pogrzebowych. W albumie "Pielgrzymki światowe. Kronika papieskich podróży zagranicznych" znalazło się blisko pół tysiąca zdjęć dokumentujących 95 zagranicznych podróży papieża.

Wydawnictwo Świat Książki opublikowało z kolei tom listów Jana Pawła II do Marka Skwarnickiego, przyjaciela i redaktora poezji papieża, zatytułowany "Pozdrawiam i błogosławię". Listy obejmują cały okres pontyfikatu Jana Pawła II. Każdy z nich został przez Skwarnickiego opatrzony komentarzem wyjaśniającym poruszane w piśmie wątki lub okoliczności powstania listu. Wiele listów to po prostu życzenia świąteczne, pozdrowienia, podziękowania za przesyłane regularnie przez Skwarnickich do Watykanu książki. Są też listy dotyczące środowisk katolickich w Polsce, m.in. "Tygodnika Powszechnego", po roku 1989.

Książka "Pozdrawiam i błogosławię" zawiera fotokopie wszystkich listów do Skwarnickiego, które Jan Paweł II napisał odręcznie, oraz fotokopie podpisów papieża - od energicznie nakreślonego autografu z pierwszego listu z 26 października 1978 roku, napisanego w cztery dni po mszy inaugurującej pontyfikat, po ledwie czytelny, napisany drżącą ręką podpis pod życzeniami wielkanocnymi w kwietniu 2005 roku, na 17 dni przed śmiercią papieża.

W połowie marca tego roku krakowskie wydawnictwo Znak wydało książkę Marka Lasoty "Donos na Wojtyłę. Karol Wojtyła w teczkach bezpieki". Stanowi ona pierwsze książkowe opracowanie materiałów zgromadzonych przez tajne służby PRL podczas trwającej kilkadziesiąt lat inwigilacji przyszłego papieża. Autor cytuje w niej m.in. fragmenty dokumentów na temat Wojtyły: donosów agentów i operacyjnych analiz pisanych przez funkcjonariuszy. Po śmierci Jana Pawła II pierwszej jego biografii doczekali się Rosjanie. Jej autorem jest korespondent dziennika "Izwiestija" w Rzymie, Michaił Iljinski. W książce "Ostatnia msza" autor nakreślił portret Jana Pawła II nie tylko jako głowy Kościoła katolickiego, ale także jako "jednej z najwybitniejszej postaci przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia". Iljinski pisze m.in. o zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku oraz roli, jaką w zamachu odegrały służby specjalne b. ZSRR i innych państw Układu Warszawskiego.

We Włoszech ukazał się natomiast opublikowany przez wydawnictwo Piemme komiks o życiu Jana Pawła II, zawierający ilustracje autorstwa mistrzów komiksu - Alessandro Mainardiego, Wernera Maresty i Federico Pietrobona. Przeznaczoną dla dzieci książeczkę opatrzył wstępem prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Jose Saraiva Martins.

d2w14sy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w14sy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj