PolskaKalejdoskop gospodarczy - 6 czerwca

Kalejdoskop gospodarczy - 6 czerwca

- Sprzedaż aut osobowych po pięciu miesiącach 2002 roku spadła o 20,77% do 125.578 sztuk, ze 158.504 w analogicznym okresie 2001 roku - podała we wstępnym raporcie firma Samar, analizująca rynek motoryzacyjny.

06.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

- Zespół elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK), którego 38,5% akcji należy do Elektrimu SA, rozważa możliwość wyemitowania obligacji o wartości 500 mln euro, aby w ten sposób uzyskać środki na finansowanie budowy nowego bloku.

- Nedkoleje, spółka joint venture utworzona przez holenderskie koleje Nederlandse Spoorwegen i PKP, rozpocznie przewozy pasażerskie 1 stycznia 2003 roku w północno-zachodniej Polsce - podał Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei.

- Pratt & Whitney planuje podwoić eksport sprzętu produkowanego w Polsce i jest zadowolony z obecności na naszym rynku - poinformował Louis Chenevert, prezes spółki podczas czwartkowego spotkania z premierem Leszek Millerem w Warszawie.

- Łączna kwota nieprawidłowości związanych z dokonywanych zwrotów podatku VAT w przedsiębiorstwach w ciągu ostatnich 2,5 lat wyniosła 16,25 mln zł - poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele NIK.

- Ceny żywności w II połowie maja spadły o 1% w porównaniu z I połową maja, a w porównaniu z II połową kwietnia spadły o 1,3% - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

- Związki zawodowe spółki H.Cegielski - Poznań (HCP) nie zgodziły się na zaproponowane przez zarząd zwolnienia grupowe - poinformował Tadeusz Pytlak, przewodniczący NSZZ Solidarność w HCP.

- Posłowie PSL domagają się wprowadzenia podatku importowego. Ludowcy chcieliby, żeby podatek obowiązywał od 1 sierpnia 2002 roku do końca 2003 roku. Projekt ustawy w tej sprawie został przekazany marszałkowi Sejmu.

- Od 7 czerwca od 10.00 do 9 czerwca do 20.00 będzie zamknięte dla samochodów osobowych przejście graniczne w Gubinie - poinformowało we czwartek biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

- Sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw poprawi się, jeżeli zostaną obniżone podatki, zarobki w sektorze publicznym, podaż obligacji skarbowych i pozapłacowe koszty pracy - uważa ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

- Polskie firmy i osoby fizyczne mogą do 31 sierpnia tego roku składać w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zgłoszenia do udziału w konkursie "Polski produkt przyszłości" - poinformował prezes Agencji, Mirosław Marek.

- Wszystkie kluby i koła parlamentarne poparły rządowy projekt nowelizacji ustawy o regulacji rynku mleka, przewidujący przyspieszenie terminu stosowania dopłat - z 1 października na 1 lipca tego roku. Z uwagi na dalsze poprawki, projekt odesłano do komisji rolnictwa.

- Agencja Rynku Rolnego będzie skupować interwencyjnie półtusze wieprzowe od 6 czerwca do 30 września 2002 roku - poinformowała Agencja w komunikacie.

- W Rosji jest duży popyt na polskie artykuły rolno-spożywcze i wyroby przemysłu lekkiego - poinformował we czwartek Nikołaj Zachmatow, przedstawiciel handlowy Federacji Rosyjskiej w Polsce.

- Nowym przewodniczącym pięcioosobowej rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" SA został były szef Centrali Produktów Naftowych SA Jerzy Małyska.

- Związki zawodowe protestują przeciw zapisowi w projekcie prawa lotniczego o 18 godzinach pracy na dobę dla pilotów. Resort infrastruktury odpowiada, że zapis ma dotyczyć tylko wyjątkowych przypadków - lotów długodystansowych.

- W ciągu dwóch tygodni Najwyższa Izba Kontroli przedstawi wyniki kontroli zamiany samochodów osobowych na ciężarowe, czyli tzw. samochodów z kratką - poinformowali na czwartkowej konferencji przedstawiciele NIK.

- Nie doszło do zbliżenia stanowisk między posłami a UKIE w sprawie projektu Prawa Lotniczego. Komisja Infrastruktury zobligowała Komitet do napisania nowej opinii i uzgodnienia stanowiska z rządem.

- Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła we czwartek bez zmian podstawowe stopy procentowe - podał bank w komunikacie.

- Eksport do Chin np. maszyn górniczych, materiałów budowlanych, drewna oraz produktów związanych z ochroną środowiska może być szansą dla małych i średnich firm - poinformował we czwartek Zdzisław Góralczyk, doradca premiera ds. Azji.

- Inwestycje zagraniczne w USA zmalały w 2001 roku o 60% - wynika z najnowszym danych amerykańskiego rządu.

- Specjalne strefy ekonomiczne największe korzyści przynoszą inwestorom zagranicznym, a rzadziej mieszkańcom tych stref i samorządom lokalnym - wynika z sondażu TNS OBOP. O istnieniu specjalnych stref wie 37% Polaków.

- Od czwartku przestały obowiązywać w Białymstoku aż 50-procentowe zniżki za przejazdy taksówkami miejskich korporacji. Firmom udało się porozumieć co do stosowania 20-procentowych zniżek dla stałych klientów.(aka)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)