Trwa ładowanie...
d1rq3m5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kagoshima: ponowna zgoda na uruchomienie reaktorów

Władze prefektury Kagoshima w południowo-zachodniej części Wysp Japońskich wydały zgodę na ponowne uruchomienie dwóch reaktorów nuklearnych Sendai 1 i 2, które jako pierwsze mają działać zgodnie z zaostrzonymi normami od wypadku w Fukushimie I w 2011 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kagoshima, Japonia
Kagoshima, Japonia (PAP/Newscom)
d1rq3m5

Jak oświadczył na konferencji prasowej gubernator Kagoshimy Yuichiro Ito, do uruchomienia dwóch reaktorów w elektrowni atomowej Sendai dojdzie nawet, jeśli niektórzy mieszkańcy mają co do tego obawy.

Prefektura Kagoshima znajduje się na południu wyspy Kiusiu.

Na uruchomienie Sendai musi jeszcze wydać ostateczną zgodę japoński rząd - pisze agencja AFP. Konieczne jest ponadto przeprowadzenie kilku niedokończonych procedur technicznych, co powinno nastąpić na początku 2015 r.

d1rq3m5

W lipcu państwowy nadzór nuklearny Japonii wstępnie zgodził się na ponowne uruchomienie elektrowni atomowej Sendai; poinformowano wówczas, że standardy bezpieczeństwa w obu reaktorach odpowiadają ustalonym w lipcu ub.r. podwyższonym wymogom.

Katastrofa w elektrowni Fukushima

11 marca 2011 roku silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami spowodowały awarię systemów chłodzenia i w rezultacie stopienie się prętów paliwowych w elektrowni atomowej Fukushima I na wyspie Honsiu we wschodniej Japonii. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Konieczna była ewakuacja ponad 150 tys. mieszkańców, z których jedna trzecia ponad trzy lata później wciąż nie może wrócić do swoich domów i mieszka w prowizorycznych lokalach.

W efekcie katastrofy w Fukushimie wyłączono wszystkie 48 pozostałe japońskie energetyczne reaktory jądrowe i nie wznowiły one pracy do dziś. Nastąpi to dopiero po uzyskaniu pewności, że przeprowadzone w nich remonty i modernizacje są wystarczające.

d1rq3m5

Podziel się opinią

Share

d1rq3m5

d1rq3m5
Więcej tematów