Trwa ładowanie...
d3ubefw
d3ubefw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kaczyński: zrobimy wszystko, by o tym mówili

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że jego ugrupowanie potępia decyzję KRRiT w sprawie TV Trwam. Nie wykluczył wniosku do NIK, a być może też do Trybunału Stanu. Gotowy wniosek o postawienie szefa KRRiT przed TS ma Solidarna Polska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3ubefw

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w ubiegłym roku nie przyznała fundacji Lux Veritatis koncesji dla Telewizji Trwam na nadawanie programu na multipleksie cyfrowym. Rada podtrzymała tę decyzję. W ocenie Krajowej Rady powodzenia temu przedsięwzięciu nie wróży sytuacja finansowa fundacji. Lux Veritatis zapowiedziała skargę do sądu.

- Jesteśmy zdeterminowani, potępiamy tę decyzję i podejmiemy wszystkie kroki zmierzające ku temu, aby ta sprawa nie schodziła z politycznego forum - zapowiedział Kaczyński w środę na konferencji prasowej w sejmie.

Jego zdaniem, z góry założono, że TV Trwam ma nie otrzymać koncesji. - Trzeba się tej sytuacji przeciwstawić, ale trzeba się przeciwstawić mądrze. Chcieliśmy, aby NIK się tym zajęła. Na Prezydium Sejmu i Konwencie Seniorów zapadła (jednak) decyzja, by skierować sprawę do (sejmowej) komisji - powiedział prezes PiS. Nie wykluczył, że jego ugrupowanie samo skieruje sprawę do NIK, a na końcu być może do Trybunału Stanu.

d3ubefw

Kaczyński mówił, że sytuacja z przyznawaniem koncesji dla TV Trwam obrazuje stan polskiej demokracji. Zaznaczył, że demokracja jest niemożliwa bez równowagi w mediach i dostępu do nich wszystkich "poważnych opcji" politycznych.

- Dzieje ostatnich 22 lat potoczyły się w ten sposób, że jedna opcja ma miażdżącą przewagę, a w tej chwili mamy do czynienia z dążeniem do tego, żeby inna - co najmniej z 30% poparciem - opcja praktycznie nie miała już niczego - ocenił szef PiS.

W ocenie Kaczyńskiego decyzja KRRiT narusza prawa polskich katolików. - Są większością społeczeństwa. W PRL-u byli grupą, która nie miała praw w ramach systemu i dzisiaj są tych praw na różne sposoby pozbawiani - uznał.

Senator PiS Grzegorz Czelej mówił o przypadkach łamania prawa w sprawie przyznawania miejsc na multipleksie. Zaznaczył, że proces udzielania koncesji powinien odbywać się na podstawie ustawy o radiofonii i telewizji i wynikającego z niej rozporządzenia ze stycznia 2000 roku.

d3ubefw

- Naszym zdaniem to rozporządzenie w co najmniej kilku punktach zostało złamane - podkreślił Czelej. Według niego dokumenty finansowe "od dwóch lub trzech firm, które otrzymały koncesje" zostały przyjęte po terminie składania wniosków". - Kolejnym naszym zarzutem jest nieprawidłowy tryb odwołania. Cztery firmy, które nie dostały (koncesji), odwołały się od tej decyzji i przez prawie pół roku nie było na to reakcji - dodał.

Trybunał dla Dworaka?

Wniosek do TS w sprawie szefa KRRiT Jana Dworaka chce złożyć klub Solidarnej Polski. Wiceszefowa klubu SP Beata Kempa na środowej konferencji prasowej w sejmie powiedziała, że Dworak złamał konstytucję, która stoi na straży wolności słowa oraz prawa do równego traktowania poszczególnych nadawców w mediach.

- Doszło do bezpodstawnej dyskryminacji Lux Veritatis w postępowaniu koncesyjnym względem innych wnioskodawców przez co Dworak naruszył konstytucyjne zasady demokratycznego państwa prawnego, zasadę legalizmu, zasadę równości wobec prawa i wolności słowa, a także naruszył przepisy postępowania administracyjnego - podkreśliła Kempa.

d3ubefw

Oświadczyła, że Solidarna Polska liczy w sprawie poparcia wniosku o postawienie Dworaka przed TS na posłów PiS. Poinformowała, że ma rozmawiać na temat z szefem klubu PiS Mariuszem Błaszczakiem.

- Wniosek jest gotowy, ale wzywamy wszystkich tych posłów, którym leży na sercu wolność słowa, którym leży na sercu pluralizm mediów i którzy nie zgadzają się z decyzją pana Dworaka o to, aby pod naszym wnioskiem się podpisali - apelowała Kempa.

Jarosław Kaczyński uznał wniosek SP do TS za przedwczesny. - Złożymy własny wniosek, kiedy będziemy mieli odpowiednie dokumenty. Bez procedury przed NIK ten wniosek jest przedwczesny - powiedział Kaczyński.

O przyznanie Telewizji Trwam koncesji na cyfrowe nadawanie naziemne apelowała m.in. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski oraz senatorowie i posłowie PiS. Także Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do KRRiT o informacje dotyczące przyznawania koncesji na nadawanie w ramach cyfrowej telewizji naziemnej.

d3ubefw

Wniosek o postawienie przed TS członka KRRiT może złożyć co najmniej 115 posłów lub prezydent, a decyzję w tej sprawie musi poprzeć co najmniej 276 posłów. Klub SP liczy 20 posłów, a PiS liczy - 137.

Za naruszenie konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem, odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą: prezydent, premier oraz ministrowie, prezes NBP, prezes NIK oraz członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

d3ubefw

Podziel się opinią

Share

d3ubefw

d3ubefw
Więcej tematów