PolskaKaczyński zaprasza Miedwiediewa i Saakaszwilego na bal

Kaczyński zaprasza Miedwiediewa i Saakaszwilego na bal

Prezydenci: Rosji Dmitrij Miedwiediew, Stanów
Zjednoczonych George W. Bush, Gruzji Micheil Saakaszwili, Francji
Nicolas Sarkozy - to niektórzy ze światowych przywódców
zaproszonych na Wielki Bal Prezydenta z okazji 90. rocznicy
odzyskania przez Polskę niepodległości, który odbędzie się w
Warszawie.

Kaczyński zaprasza Miedwiediewa i Saakaszwilego na bal
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

04.09.2008 | aktual.: 10.09.2008 11:17

Jak poinformował szef prezydenckiego biura spraw zagranicznych Mariusz Handzlik, zaproszenia do 55 przywódców z całego świata zostały wysłane jakiś czas temu. Według niego, Lech Kaczyński chciałby, aby tej okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada nadać podobną rangę do obchodów 60. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Handzlik powiedział, że uroczystości rocznicowe będą się składały z trzech elementów. Pierwsza część - jak co roku - odbędzie się na Placu Piłsudskiego w południe, gdzie zostanie odprawiona uroczysta zmian wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Następnie - według planów Kancelarii Prezydenta - obchody przeniosą się na Zamek Królewski, gdzie Lech Kaczyński w obecności zaproszonych gości otworzy wystawę poświęconą 90-leciu polskiej niepodległości.

Jak poinformował Handzlik, następnie goście zostaną zaproszeni na uroczysty lunch na Zamku Królewskim. Wieczorem w Teatrze Wielkim zaplanowany jest program artystyczny odnoszący się do idei niepodległościowej. Artyści na koniec programu zatańczą poloneza. Planowane jest także przemówienie prezydenta. Uroczystości w teatrze zostaną połączone z przyjęciem dla zaproszonych prezydentów.

W tym roku przypada 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. 11 listopada 1918 podpisano akt kapitulacji Niemiec kończący I wojnę światową. Przywódca ruchu niepodległościowego Józef Piłsudski, uwolniony pod naciskiem opinii publicznej z więzienia w Magdeburgu, przyjechał do Warszawy 10 listopada.

Dzień później Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi, 14 listopada przejął on władzę cywilną, a 16 listopada w depeszy do państw Ententy, Piłsudski ogłosił powstanie niepodległego państwa polskiego obejmującego wszystkie wyzwolone ziemie polskie. Choć granice niepodległej Polski w 1918 roku zaczynały się dopiero kształtować, 11 listopada 1918 roku pozostaje oficjalnym początkiem odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)