Kaczyński i Vanhanen: UE jednym głosem o bezpieczeństwie energetycznym
Premierzy Polski Jarosław Kaczyński i
Finlandii Matti Vanhanen, którzy rozmawiali w
Helsinkach, zgodzili się, że w kwestii polityki energetycznej Unia
Europejska powinna "mówić jednym głosem".
10.09.2006 | aktual.: 10.09.2006 17:29
Premier przebywa w stolicy Finlandii, gdzie weźmie udział w rozpoczynającym się szczycie Azja- Europa. W ciągu dnia premier będzie też rozmawiał z przywódcami państw azjatyckich i z kilkoma przedstawicielami państw UE, m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Rzecznik rządu Jan Dziedziczak powiedział dziennikarzom po spotkaniu Kaczyńskiego z Vanhanenem, że w rozmowie poruszano przede wszystkim kwestię bezpieczeństwa energetycznego. Dla Polski jest to sprawa bardzo istotna, obie strony podkreśliły, że w tej sprawie UE powinna "mówić jednym głosem"- zaznaczył Dziedziczak.
Jak dodał, ustalono, że kwestia energetyki będzie poruszona w pierwszym punkcie spotkania w Lahti, jednak ostateczne decyzje zostaną podjęte w grudniu na szczycie w Brukseli.
Finlandia, która przewodniczy w tym półroczu pracom Unii, przygotowuje specjalne nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej w Lahti w październiku tego roku, a szczyt w Brukseli zakończy fińskie przewodnictwo.
Dziedziczak poinformował, że premierzy rozmawiali także o budowie rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego. Jak zaznaczył, kwestia ta będzie szerzej poruszona w Lahti.
Wcześniej Kaczyński spotkał się z prezydentem Korei Płd. Roh Mu- Hiunem. Według Dziedziczaka, atmosfera spotkania była bardzo dobra. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim spraw gospodarczych. Jak powiedział Dziedziczak, premier zapowiedział, że Polska będzie chciała zmniejszyć asymetrię panującą w stosunkach gospodarczych między naszymi krajami.
Rozmawiano też o sytuacji na Płw. Koreańskim. Kaczyński podkreślił, że Polska od momentu demokratycznych przemian stara się wspierać wszelkie pokojowe procesy w tym regionie. Obaj premierzy wymienili zaproszenia do złożenia wizyt w swoich krajach i - jak powiedział rzecznik rządu - niedługo można się spodziewać wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Korei Południowej.
Premier Kaczyński rozmawiał również z premierem Malezji Abdullahem Badawim.
Po południu planowane jest spotkanie premiera z kanclerz Merkel. Jak powiedział Dziedziczak, poruszane będą "kwestie zarówno ogólne, jak i szczegółowe, związane z ostatnimi wydarzeniami". Niestety w związku z tym, że jest to jedno z wielu spotkań, przypuszczam, że nie będzie czasu na dogłębną rozmowę, jednak najważniejsze kwestie z pewnością zostaną poruszone- zaznaczył.
Będzie to pierwsze spotkanie kanclerz Niemiec z Jarosławem Kaczyńskim po tym, jak objął on funkcję szefa rządu.
Dziedziczak podkreślił, że niedziela będzie bardzo obfitym w spotkania i pracowitym dniem dla premiera. Planowane są jeszcze rozmowy z prezydentem Indonezji Susilo Bambangiem Yudhoyono, premierem Singapuru Lee Hsien Loongiem, premierem Chin Wen Jiabao i premierem Wietnamu Nguyen Tan Dungiem. Rozmowy te mają dotyczyć współpracy gospodarczej.
Ponadto przewidziano też rozmowy z premierem Luksemburga -Jean- Claude'em Junckerem, Włoch - Romano Prodim, Czech - Mirkiem Topolankiem i Słowacji - Robertem Fico, a także spotkanie z premierem Irlandii Bertie Ahernem.
Tegoroczny szczyt ASEM jest poświęcony m.in. problemom zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa światowego. Szczyty ASEM są od dziesięciu lat okazją do nieformalnego dialogu i współpracy pomiędzy UE a Azją Wschodnią i Południowo-Wschodnią. Proces został zainicjowany w 1996 roku w Bangkoku.
Celem ASEM jest rozwój współpracy europejsko-azjatyckiej w trzech płaszczyznach: politycznej, ekonomicznej oraz kulturalno- naukowej i społecznej w duchu wzajemnego poszanowania i równości. Szczyty ASEM odbywają się co dwa lata, na przemian w Europie i w Azji. Udział w nich biorą szefowie państw i rządów.
Premier Kaczyński opuści Helsinki w niedzielę wieczorem, w poniedziałek Polskę na szczycie ASEM będzie reprezentował wicepremier Ludwik Dorn.
Anna Staszkiewicz