ŚwiatKaczyński i Merkel rozmawiali w cztery oczy

Kaczyński i Merkel rozmawiali w cztery oczy

Przedłużyło się spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel w podberlińskim zamku Meseberg. Po rozmowach z udziałem polskich i niemieckich negocjatorów, doszło do niezaplanowanej rozmowy przywódców w cztery oczy.

Kaczyński i Merkel rozmawiali w cztery oczy
Źródło zdjęć: © AFP

"Nie należy spodziewać się przełomu"

Według doradcy prezydenta ds. UE Marka Cichockiego, który również jest w polskiej delegacji, po spotkaniu nie należało spodziewać się przełomu, ponieważ jest to jeden z elementów z negocjacji przed szczytem UE w Brukseli w dniach 21-22 czerwca.

Strona Polska chce również się dowiedzieć, jakie jest stanowisko Niemiec w sprawie Traktatu jako kraju członkowskiego UE, a nie jako państwa przewodniczącego Unii w tym półroczu - powiedział w sobotę dziennikarzom Cichocki.

Jak dodał, Polska liczy, że podczas rozmów dowiemy się, co ostatecznie będzie bazą do budowy mandatu na Konferencję Międzyrządową. W tej sprawie, podkreślił Cichocki, ciągle nie ma jasności, co utrudnia sprecyzowanie polskich propozycji na szczyt UE.

Prezydent: Polska nie będzie ponosić największych strat

W piątek Lech Kaczyński powtórzył w Gnieźnie, że Polska nie zmieni swojego stanowiska w sprawie sposobu głosowania w Radzie UE. Nie widzę powodu, dla którego Polska miałaby ponosić największe straty - powiedział prezydent dziennikarzom.

Tymczasem Angela Merkel ponownie zaapelowała do wszystkich krajów Wspólnoty o wykazanie gotowości do kompromisu w kwestii Traktatu Konstytucyjnego. Przypomniała, że jej celem, potwierdzonym podczas uroczystości 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich w marcu, jest stworzenie do roku 2009 odnowionego fundamentu Unii.

Przedstawimy teraz propozycję rozkładu jazdy. Aby mógł on zostać uchwalony, konieczna będzie gotowość do kompromisu ze strony wszystkich. Pracujemy nad tym, dziękując wielu krajom członkowskim, które dążą wraz z nami do tego samego celu - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

"Europa musi odzyskać zdolność działania"

Mam nadzieję, że uda się nam w przyszłym tygodniu uchwalić ten rozkład jazdy i stworzyć tym samym podstawę do przyjęcia odnowionego traktatu, który pozwoli Europie odzyskać zdolność do działania - podkreśliła Merkel.

Pani kanclerz nie odniosła się ani słowem do sporu z Polską na temat systemu głosowania w Radzie UE. Ten problem będzie tematem sobotniej rozmowy Merkel z prezydentem Kaczyńskim.

Zdaniem Merkel, nowy traktatowy fundament jest Unii potrzebny. Zaznaczyła, że mieszkańcy Unii słusznie domagają się, by zajęto się ich problemami - zapewnieniem dobrobytu i wzrostu gospodarczego oraz by Wspólnota przemawiała jednym głosem w sprawach międzynarodowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)