Kaczmarek: stanowisko szefa CBŚ będzie szybko obsadzone
Nowy minister spraw wewnętrznych i
administracji Janusz Kaczmarek zapowiedział, że
stanowisko dyrektora Centralnego Biura Śledczego będzie szybko
obsadzone. Nie powiedział jednak, kiedy to nastąpi.
Na początku stycznia poprzedni szef CBŚ insp. Janusz Czerwiński został odwołany, na własną prośbę, "ze względów osobistych".
Nie powiem nic, co byłoby związane z personaliami w zakresie zmian na stanowiskach. Na pewno w Komendzie Głównej Policji są wakaty. Brakuje stanowiska zastępcy komendanta głównego, nie obsadzonego od przeszło dwóch miesięcy. Brakuje osoby na stanowisku dyrektora Centralnego Biura Śledczego - mówił z Radiu Zet Kaczmarek.
Te stanowiska muszą być obsadzone, bo to ze szkodą dla sprawnego działania tych poszczególnych pionów - podkreślił nowy szef MSWiA.
Media spekulują na temat nowego szefa Centralnego Biura Śledczego. Wśród kandydatów na to stanowisko wymieniany jest naczelnik CBŚ z Bielska-Białej Maciej Stańczyk.
CBŚ powstało 15 kwietnia 2000 r. Pracuje w nim 1800 policjantów. Głównymi zadaniami Biura jest walka z przestępczością zorganizowaną.
Na pytanie, czy Hanna Gronkiewicz-Waltz nadal jest prezydentem Warszawy, Kaczmarek powiedział: Jest ocena prawna i ocena faktyczna. Prawna - to taka, że powinna stracić to stanowisko, natomiast ocena faktyczna - to taka, w której pani Hanna Gronkiewicz-Waltz jest prezydentem Warszawy. Sądzę, że w pewnym momencie ocena prawna będzie musiała się zderzyć z oceną faktyczną - dodał.
Pod koniec stycznia ówczesny wojewoda mazowiecki Wojciech Dąbrowski skierował pismo wzywające Radę Warszawy do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ma to związek z nieterminowym złożeniem przez prezydent Warszawy oświadczenia o działalności gospodarczej męża. Sama Gronkiewicz- Waltz jest zdania, że tylko sąd może zdecydować, czy straci mandat.