PolskaKaczmarek chce wyjaśnień ws. zbierania informacji o pielęgniarkach

Kaczmarek chce wyjaśnień ws. zbierania informacji o pielęgniarkach

Minister spraw wewnętrznych i administracji
Janusz Kaczmarek zwrócił się do komendanta głównego policji o
wyjaśnienia w sprawie pisma, które trafiło do warszawskich i
podwarszawskich komend a dotyczących zbierania informacji w
związku z trwającym protestem pracowników służby zdrowia.

"Gazeta Wyborcza" podała, że do wszystkich komend Warszawy i okolic trafił telefonogram z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw KSP z poleceniem, by do centrali przesyłane były "wszelkie informacje" dotyczące protestujących pracowników służby zdrowia i wspierających ich środowisk. Według gazety "policjanci dostali też polecenie 'zadaniowania swoich osobowych źródeł informacji (OZI)' w tym kierunku...".

Kaczmarek, który przedstawiał w Sejmie informacje o zabezpieczeniu Polski przed zagrożeniami terrorystycznymi, powiedział parlamentarzystom, że zwrócił się do szefa policji w tej sprawie. Jak wyjaśnił zapytał m.in. o zakres działań, które zgodnie z rozesłanym pismem mają być podjęte i informacji, które mają być zebrane.

Zaznaczył, że zbieranie tych informacji, to "nie żadna inicjatywa rządowa a działania te są działaniami wyłącznie policyjnymi".

Sama Komenda Stołeczna Policji zaprzeczyła, by zbierane były informacje o strajkujących pielęgniarkach czy innych pracownikach służby zdrowia. Dorota Tietz z zespołu prasowego komendy powiedziała, że prowadzone są jedynie "standardowe działania" mające na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa protestującym.

Nie było polecenia zbierania informacji o pielęgniarkach i lekarzach. Prowadzone przez policjantów działania są standardowe i podejmowane zawsze w sytuacji, gdy zabezpieczana jest demonstracja czy też inne imprezy np. koncert - dodała Tietz.

Jak wyjaśniła, głównym celem policyjnej akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa demonstrującym pracownikom służby zdrowia oraz chronienie ich przed "wpływem i działaniami osób reprezentujących lub należących do środowisk anarchistycznych czy ekstremistycznych"._ Wiąże się to też z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z terroryzmem_ - podkreśliła Tietz.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)