PolskaKacaw: uroczystości w Auschwitz to wyraz solidarności

Kacaw: uroczystości w Auschwitz to wyraz solidarności

Prezydent Izraela Mosze Kacaw oddał na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie hołd żołnierzom, którzy służyli w armii brytyjskiej i polegli podczas drugiej wojny światowej. Część z nich miała żydowskie pochodzenie.

Kacaw: uroczystości w Auschwitz to wyraz solidarności
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Bednarczyk

26.01.2005 | aktual.: 26.01.2005 17:32

W kwaterze brytyjskiej prezydent Kacaw zapalił znicz i umieścił izraelską chorągiewkę przy grobie jednego z pochowanych tam żołnierzy. Modlitwę za zmarłych - kadysz - odmówił naczelny rabin izraelskiej armii, Reuven Weiss.

Prezydent złożył w kwaterze wieńce z białych i niebieskich kwiatów; jeden z nich miał kształt gwiazdy Dawida. Na Cmentarzu Rakowickim odegrano izraelski hymn.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. polscy i izraelscy żołnierze. Był wśród nich dowódca Drugiego Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie, gen. broni Mieczysław Bieniek.

Po krótkiej ceremonii prezydent Kacaw podchodził do każdego z grobów oznaczonych gwiazdą Dawida i słuchał informacji, kto został tam pochowany, w jakiej formacji służył i kiedy zginął.

Opuszczając Cmentarz Rakowicki prezydent Izraela wpisał się w księdze pamiątkowej. "Cześć polskim żołnierzom walczącym z niemiecką okupacją, cześć wszystkim walczącym w szeregach Armii Brytyjskiej przeciw okupacji nazistowskiej, cześć żołnierzom żydowskim z Izraela, którzy zgłosili się do służby w brytyjskiej armii by walczyć z Niemcami. Ich męstwo, odwaga, wiara przyniosły sprawiedliwe zwycięstwo nad złem" - napisał w języku habrajskim Mosze Kacaw.

Kwatera brytyjska na Cmentarzu Rakowickim jest jednym z trzech (obok Poznania i Malborka) i największym w Polsce angielskim cmentarzem wojennym. Spoczywa tam 520 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, różnych narodowości i wyznań, poległych podczs II wojny światowej w Polsce południowej.

Są tam pochowani żołnierze różnych narodowości i wyznań. Są wśród nich jeńcy stalagu VIII B Lamsdorf, zmarli w szpitalu wojennym w Langenbielau oraz lotnicy zestrzeleni nad Polską w trakcie lotów z pomocą dla Powstania Warszawskiego.

Kwatera brytyjska na Cmentarzu Rakowickim zajmuje powierzchnię 0,33 hektara. Urządzona została na wzór jednolitych cmentarzy Wspólnoty Brytyjskiej: centralnie ustawiony jest wysoki kamienny krzyż, a nagrobki mają formę prostych, stojących płyt kamiennych z wklęsło rzeźbionymi godłami, imieniem i nazwiskiem, stopniem poległego i kutymi sentencjami oraz symbolami religijnymi.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)