Już po raz 31. kwesta na warszawskich Powązkach
Już po raz 31. aktorzy, muzycy i dziennikarze kwestują w dniu Wszystkich Świętych na odnowę zabytkowych pomników na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.
Pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków są zbierane od 1974 r. przez Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, który powstał z inicjatywy nieżyjącego już Jerzego Waldorffa. Przy jego grobie, w alei katakumbowej, już przed południem zapalono setki zniczy.
W tym roku każdy, kto wrzuci swój datek do puszek kwestujących, dostaje schematyczny plan Powązek z zaznaczonymi grobami wielu znanych ludzi teatru i filmu. Akcję wspiera Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie, której studenci również kwestują na Powązkach.
Wśród kwestujących są osoby, które co roku spotykają się w tym celu na Powązkach, jak np. Alina Janowska. Aktorka kwestowała na cmentarzu przed południem. Natomiast dziennikarz TVP3 Bogdan Sawicki wziął udział w akcji po raz pierwszy.
Nie jestem warszawiakiem, w tym roku po raz pierwszy zostałem poproszony o kwestowanie. Mieszkam tu od dziesięciu lat, człowiek wiąże się z miastem. Takie uczestnictwo w kweście to coś więcej niż meldunek w Warszawie - powiedział Sawicki.
Jak dodał, do jego puszki wrzucają pieniądze głównie starsze panie i dzieci. Pytany, jak duże są to sumy, dziennikarz TVP3 odpowiedział, że "trudno ludziom patrzeć na ręce, bo nie powinno się tego robić". Ale chcąc, nie chcąc, to się widzi - jest tu banknot 50-złotowy, może dwa, ale większość to drobne. Dzieci rozmieniają każde pięć złotych, żeby wrzucić każdemu do puszki - podkreślił Sawicki.
Starsza kobieta powiedziała, że wspiera kwestę co roku, z sentymentu. Miło potem popatrzeć, jak piękne są pomniki, odnowione z tych pieniędzy. Cieszę się, że mogę choć odrobinę w tym pomóc - zaznaczyła.
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, są zbierane także fundusze na wileński Cmentarz na Rossie.
Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 hektara gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Józefa Elsnera i Jana Kiepurę.
Wileński Cmentarz na Rossie został założony w 1769 r. Pochowani są tam zasłużeni mieszkańcy Wilna, polscy powstańcy, artyści. Na cmentarzu na Rossie znajduje się mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pochowana jest jego matka i gdzie znajduje się urna z sercem marszałka. Akcja "Warszawskie Powązki - Wileńskiej Rossie" trwa od 1990 r. Zainicjował ją również Jerzy Waldorff. Dzięki tej akcji odnowiono już kilkanaście nagrobków.