Już oficjalnie: Olejniczak startuje na prezydenta stolicy
Zarząd Krajowy SLD przyjął rekomendacje dla kandydatów Sojuszu na prezydentów miast w jesiennych wyborach samorządowych, w tym m.in. dla Wojciecha Olejniczka, który będzie walczył o prezydenturę Warszawy.
03.03.2010 | aktual.: 03.03.2010 20:57
Jak poinformował szef sztabu SLD w tegorocznych wyborach samorządowych Tomasz Kamiński, Zarząd przyjął rekomendację dla 21 związanych z lewicą obecnych prezydentów miast. - Oni wyrażają chęć ubiegania się o reelekcję, a my dzisiaj podjęliśmy decyzję, że podtrzymujemy nasze poparcie tak, żeby już nie tracić czasu na jakieś procedury, prawybory, żeby nie było jakiś niedomówień - podkreślił Kamiński.
"Pewniacy" z innych miast
Wśród dotychczasowych prezydentów miast, którzy mogą liczyć na ponowne wsparcie Sojuszu, są m.in.: rządzący Krakowem Jacek Majchrowski, Rzeszowem - Tadeusz Ferenc, Zieloną Górą - Leszek Kubicki, Legnicą - Tadeusz Krzakowski, Gnieznem - Jacek Kowalski, Toruniem - Michał Zaleski, Sosnowcem - Kazimierz Górski, Dąbrową Górniczą - Zbigniew Podraza, Koninem - Kazimierz Pałasz i Chełmem - Agatą Fisz.
Oprócz tego zarząd przyjął rekomendację dla tych kandydatów na prezydentów miast, których wcześniej wskazały struktury wojewódzkie Sojuszu. Chodzi m.in. o posłów: Marka Wikińskiego (Radom), Krzysztofa Matyjaszczyka (Częstochowa), Tomasza Garbowskiego (Opole) oraz europosła, b. szefa Sojuszu Wojciecha Olejniczaka (Warszawa).
"Ucinamy tym samym wszelkie spekulacje, dywagacje, że ktoś kogoś nie chce puścić" - zaznaczył Kamiński.
Stołeczne media donosiły kilka miesięcy temu, że przeciwny kandydowaniu Olejniczaka jest szef Sojuszu Grzegorz Napieralski. W kontekście startu w wyborach na prezydenta Warszawy padały najczęściej nazwiska: b. europosła SdPl Dariusza Rosatiego i b. premiera Józefa Oleksego, który na początku lutego powrócił do SLD. Napieralski podkreślał jednak kilkakrotnie, że szanuje rekomendację struktur warszawskich dla Olejniczaka i nie ma zamiaru jej podważać.
Sojusz nie ma jeszcze kandydatów w dużych miastach takich jak: Wrocław, Poznań, Gdańsk. Nie wiadomo też kto wystartuje w Łodzi i Szczecinie. - Koledzy z Łodzi i Szczecina poprosili o czas do najbliższego posiedzenia zarządu. Myślę, że w połowie marca ta decyzja już zapadnie - powiedział Kamiński.
Media donosiły kilkanaście dni temu o konflikcie między Napieralskim a wiceszefem sejmowej hazardowej komisji śledczej, posłem Lewicy Bartoszem Arłukowiczem o start w wyborach na prezydenta ich rodzinnego Szczecina. Według tych doniesień, Napieralski miał wbrew Arłukowiczowi forsować jego kandydaturę w tegorocznych wyborach. Obaj politycy zaprzeczali później na wspólnej konferencji prasowej jakoby byli w konflikcie, a Napieralski deklarował, że decyzję o ewentualnym starcie pozostawia swemu klubowemu koledze.
Kamiński poinformował również, że do 15 czerwca mają być gotowe listy wyborcze SLD do sejmików wojewódzkich, a także regionalne i lokalne programy wyborcze tej partii. Kampanię wyborczą Sojusz zainauguruje konwencją samorządową na początku września.
Według grudniowych informacji Państwowej Komisji Wyborczej, wybory samorządowe powinny odbyć się w terminie między 14 listopada 2010 a 9 stycznia 2011 r.