Trwa ładowanie...
08-05-2007 06:42

Już niemowlęta masowo "zasiadają" przed telewizorem

Około 40% dzieci w wieku trzech miesięcy i około 90% roczniaków oraz dzieci młodszych regularnie ogląda telewizję, DVD lub wideo. O wynikach badań prowadzonych na ponad tysiącu amerykańskich rodzin czytamy w majowym wydaniu "Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine".

Już niemowlęta masowo "zasiadają" przed telewizoremŹródło: Jupiterimages
d1tipti
d1tipti

"Następstwa wczesnego oglądania telewizji i wideo dla zdrowia publicznego są potencjalnie duże" - napisali autorzy badań, naukowcy z University of Washington w Seattle (USA) i ich współpracownicy. Przypomnieli jednocześnie, że zarówno teoretyczne, jak i doświadczalne dane pozwalają podejrzewać, że kontakt maluchów (dzieci w wieku do 2,5 lat) z mediami może być dla ich rozwoju bardziej szkodliwy niż dla dzieci starszych.

Badania na ponad tysiącu rodzin z USA wykazały, że średni wiek inicjacji telewizyjnej wynosi 9 miesięcy. Dzieci spędzały przed telewizorem średnio 40,2 minuty dziennie. Już trzymiesięczne niemowlęta oglądały telewizję przez mniej niż godzinę dziennie, ale już dzieci w wieku do roku przesiadywały przed ekranem więcej niż 1,5 godziny.

"W przybliżeniu połowę oglądanych w telewizji pozycji rodzice zaliczyli do kategorii dziecięcych programów edukacyjnych" - wyliczyli autorzy badania. - Druga połowa wybieranych przez dzieci pozycji dzieliła się mniej więcej po równo na dziecięce programy nie-edukacyjne, DVD i wideo dla dzieci oraz programy dla dorosłych".

Wnioski te pochodzą z telefonicznych badań rodziców dzieci w wieku od dwóch miesięcy do dwóch lat. Analizowano cztery kategorie treści telewizyjnych i DVD: programy edukacyjne dla dzieci, programy dla dzieci pozbawione waloru edukacyjnego, DVD i wideo dla dzieci oraz telewizję "dorosłą" (np. talk show lub programy sportowe).

d1tipti

Pod uwagę brano średni czas, codziennie spędzany przez dzieci przed telewizorem. Pytano też o powody, dla których rodzice pozwalają dzieciom oglądać, oraz o to, czy ktoś towarzyszy maluchom przed ekranem.

Rodziców pytano też, dlaczego pozwalają małym dzieciom oglądać TV. Niemal jedna trzecia (29%) pytanych sądzi, że telewizja uczy lub że dobrze wpływa na umysłowy rozwój ich pociech. Co piąty (23%) ocenia, że jest zabawna lub że dzieci przy niej odpoczywają. Taka sama grupa (21%) uważa natomiast, że zajęcie dziecka telewizją daje rodzicom czas na spokojne załatwienie różnych spraw.

"Powszechna opinia, że rodzice traktują telewizję tylko jako elektroniczną nianię, jest nieporozumieniem" - podkreślili autorzy badań. Ponad połowę czasu przed telewizorem dzieci spędzają w towarzystwie rodziców - stwierdzili naukowcy.

Jednocześnie badacze zauważyli, że w porównaniu z jedynakami, dzieci mające jedno lub dwójkę rodzeństwa rzadziej oglądały programy dla dorosłych, i że codziennie siedziały przed telewizorem o około 18 minut krócej niż inne.

Naukowcy podkreślają, że rodzeństwo pomaga maluchom przetwarzać telewizyjne treści.

d1tipti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tipti
Więcej tematów