Trwa ładowanie...
d9ezg6e

Już dzisiaj "Emigranci" Mrożka we wrocławskim klubie Impart

Już dzisiaj w klubie Impart we Wrocławiu odbędzie się inscenizacja dramatu Sławomira Mrożka "Emigranci". Sztuka ta pozwala współcześnie na zupełnie nowe interpretacje.

Share
d9ezg6e

Napisani w 1974 r. "Emigranci" są, obok "Tanga", najbardziej znanym dziełem Sławomira Mrożka. Jednoaktowy dramat opowiada o zmaganiu dwóch osób - AA i XX ze sobą i z życiem. Zamieszkują one na poddaszu domu w nieokreślonym kraju w Europie Zachodniej. Jeden z nich jest emigrantem politycznym, drugi zarobkowym. Bohaterów dzieli status społeczny oraz poszukiwane wartości - AA szuka wolności duchowej, XX - materialnej.

Oparta na antagonizmie dwóch bohaterów sztuka jest w swojej wymowie uniwersalna. Oprócz różnic, obu mężczyzn łączy stosunkowo bardzo dużo - wspólne mieszkanie, wspólny los na uchodźstwie, przymusowa solidarność w obliczu nieznanego systemu, w którym przyszło im żyć. "Emigranci" są przez krytyków i historyków literatury uważani za jeden z najważniejszych polskich dramatów powojennych. Szczególnie podkreślany jest aspekt relacji między robotnikiem a inteligentem, który przedstawił Mrożek.

W główne role we wrocławskiej inscenizacji wcielą się Stanisław Melski oraz Wsiewołod Czubenko. Pierwszy z aktorów związany jest ze sceną Teatru Polskiego we Wrocławiu. Na swoim koncie ma także występy w licznych spektaklach Teatru Telewizji oraz produkcjach filmowych. Czubenko, Rosjanin, jest laureatem Nagrody Związku Artystów Scen Polskich oraz zwycięzcą 5. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora.

Wstęp na spektakl jest wolny, jednak ilość miejsc jest ograniczona. Przedstawienie rozpocznie o godzinie 19.00 w sali kameralnej klubu Impart przy ul. Mazowieckiej 17.

d9ezg6e

Podziel się opinią

Share
d9ezg6e
d9ezg6e
Więcej tematów