Już 40 tys. zdjęć na Wielkim Portrecie Jana Pawła II
Już niemal 40 tys. zdjęć nadesłano do Wielkiego Portretu Jana Pawła II. 1 maja zostanie on odsłonięty na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Mozaika ta będzie odzwierciedleniem portretu beatyfikacyjnego, który tego dnia zawiśnie na frontonie Bazyliki św. Piotra w Watykanie.
Wielkie zainteresowanie
- Zebraliśmy już prawie 40 tysięcy zdjęć. Już z nich możemy - jak z mozaiki - stworzyć portret naszego papieża. Ale liczymy, że zdjęć będzie dużo więcej. Zdjęcia wysyłane są za pośrednictwem strony www.portretjp2.pl oraz MMS-ami - mówi Piotr Gaweł, Prezes Centrum Opatrzności Bożej.
Inicjatywa powstania Wielkiego Portretu spotkała się z niezwykłym zainteresowaniem. Polska jednoczy się, tak jak to miało miejsce w czasie papieskich pielgrzymek. Swoje fotografie ślą ludzie w różnym wieku i różnych zawodów. Zdjęcia, które do nas trafiły, są przeróżne. Są legitymacyjne "główki", ale też zabawne zdjęcia wakacyjne albo rodzinne, wielopokoleniowe.
Znani na Wielkim Portrecie
Do Wielkiego Portretu Jana Pawła II włącza się wiele znanych osób, w tym ludzie kultury, sztuki. Na portrecie odnaleźliśmy zdjęcie aktora, Tadeusza Chudeckiego. Zapytany dlaczego, chce uczestniczyć w naszej akcji, odpowiedział: - To, że jesteśmy pokoleniem JP2 to wielki znak od Boga. Nie otrzymało go pokolenie przed nami ani po nas. Wspominam te lata pielgrzymek, kiedy "doganiało" się Papieża na niebie, jadąc pociągiem patrzyło w górę, by zobaczyć czy już przeleciał jego helikopter - mówi.
- Pamiętam dzień wyboru na Stolicę Apostolską, a potem liczne z nim spotkania: w Castel Gandolfo, na audiencji w Bazylice św. Piotra, w Kościele św. Krzyża, podczas pielgrzymek w różnych miejscach Polski. Teraz też często patrzę w niebo i z Nim rozmawiam. Proszę o pomoc i głęboko wierzę, że teraz jest z nami, jeszcze bardziej niż kiedyś. Ale żal tych cudownych chwil i czasu z Nim spędzonego. Niech zostanie uwieńczony i trwa w nas jako zobowiązująca chluba pokolenia JP - wspomina Tadeusz Chudecki.
Pomóż babci i dziadkowi wysłać zdjęcie
- Wiele osób starszych telefonuje do Centrum podkreślając, że nie radzą sobie ze współczesnymi zdobyczami techniki. Dlatego chcielibyśmy poprosić o to, by młodzi pomogli dziadkowi lub babci wysłać zdjęcie, by również oni mogli znaleźć się na tym wielkim wspólnym portrecie Polaków - mówi Piotr Gaweł.
Jak powstaje Wielki Portret?
Praca nad stworzeniem Wielkiego Portretu Jana Pawła II przebiega w dwóch etapach. Zdjęcia zebrane do 18 kwietnia utworzą portret, który zostanie wydrukowany i zawieszony na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jego odsłonięcie nastąpi w dniu beatyfikacji Papieża Polaka, 1 maja. Wydruk tego niezwykłego portretu wykona firma RR Donnelley Document Solutions, jedna z największych i najnowocześniejszych drukarni w Europie.
- Jesteśmy zaszczyceni możliwością udziału w tak wielkim wydarzeniu - mówi Małgorzata Czarnota, przedstawicielka firmy. - Wydruk Wielkiego Portretu wykonany zostanie na specjalnym materiale przepuszczającym napór wiatru (tzw. mesh) z odpowiednią perforacją, którego rozmiar będzie wynosił 55x26 metrów. Przy takim rozwiązaniu grafika osiągnie wagę nawet do 600 kg. Wydruk wykonamy w rozdzielczości 1080 dpi, aby każde, nawet najmniejsze zdjęcie było czytelne.
W związku z tym, iż obramowanie, które służy do naciągania grafiki rozlokowane będzie po trzech bokach, obciążenie dolne zostanie zrealizowane na bazie betonowych bloczków, których łączna waga osiągnie pięć ton. Obciążenie posłuży również do mocowania białej kurtyny, która do momentu beatyfikacji będzie zasłaniała Wielki Portret. Instalacja obramowania ma rozpocząć się już w tym tygodniu, Ty też możesz być na portrecie
Ostateczna wersja Wielkiego Portretu, złożona ze wszystkich nadesłanych zdjęć, będzie dostępna także w wersji elektronicznej w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Swoją fotografię będzie można zlokalizować poprzez wpisanie imienia, nazwiska i numeru telefonu. Przypominamy, że aby stać się częścią Wielkiego Portretu, trzeba najpierw wysłać SMS o treści "P" jak "Portret" na numer 72551 (2 zł netto), a następnie przesłać swoje zdjęcie za pośrednictwem strony www.portretjp2.pl lub MMS-em na numer: 664 400 100 (cena według stawek operatorów).
Dochód z przesłanych SMS-ów zostanie przeznaczony w całości na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego - nowoczesne, narracyjne muzeum, które będzie świadectwem historii Polski oraz dramatycznych losów życia tych dwóch wielkich Polaków.
Obchody uroczystości beatyfikacyjnych przed Świątynią Opatrzności Bożej Wielki Portret Jana Pawła II jest jednym z punktów obchodów beatyfikacyjnych przed Świątynią Opatrzności Bożej. O godz. 9.00 na placu przed Świątynią zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bpa Piotra Jareckiego. Następnie na telebimach, będzie można śledzić uroczystości z Watykanu. Po ich zakończeniu z placu Piłsudskiego Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wyruszy historyczny papa mobile z 1979 r. z symbolicznymi żółto-białymi kwiatami.
Tego dnia na telebimach będą emitowane filmy dokumentalne poświęcone Janowi Pawłowi II. Swoje podwoje dla zwiedzających otworzy również namiot prezentujący projekt muzeum oraz Panteon Wielkich Polaków.
Miasteczko papieskie
Zostanie też otwarte papieskie miasteczko dla dzieci. Na najmłodszych czeka tam wiele atrakcji, m.in. specjalna papieska ciuchcia, która będzie zatrzymywała się na symbolicznych stacjach - miastach papieskich (Wadowice, Kraków, Rzym, Warszawa - pl. Piłsudskiego, Warszawa - Wilanów). Tam dzieci poznają historię życia i świętości Karola Wojtyły. Projekt papieskiej ciuchci powstaje w ścisłej współpracy z instytucjami papieskimi: Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytutem Papieża Jana Pawła II.
Wielki Portret Jana Pawła II, wpisujący się doskonale w uroczystości beatyfikacyjne nowego błogosławionego, to nie tylko znak naszej pamięci o Papieżu Polaku, ale przede wszystkim dowód na to, że potrafimy - mimo dzielących nas różnic - zjednoczyć się, by razem tworzyć historię i pięknie ją przeżywać. To piękny i bardzo wyjątkowy wyraz jedności Polaków, ukształtowanych przez działalność i postać Wielkiego Papieża Jana Pawła II. Wymiar jedności podkreśla również o. Rafał Sztejka, Dyrektor Redakcji Programów Katolickich TVP - Portret Jana Pawła II będzie rzeczywiście znakiem jedności. Papież nas jednoczył, jak do nas przyjeżdżał: podczas pielgrzymek do Polski, naszych pielgrzymek do Watykanu i teraz - w dzień beatyfikacji może nas na nowo zjednoczyć.
Wielki Portret Jana Pawła II powstaje pod patronatem TVP1 i Polskiego Radia oraz we współpracy z wieloma mediami.
Beatyfikacja papieża Polaka jest wydarzeniem bezprecedensowym w historii Polski, Kościoła Katolickiego i wszystkich Polaków. 1 maja będzie ważnym dniem w życiu Milionów Polaków. Będzie to jednocześnie doskonała okazja do dnia zgody narodowej.