PolskaJuż 33 zakażonych w stacji dializ żółtaczką typu C

Już 33 zakażonych w stacji dializ żółtaczką typu C

Do 33 wzrosła liczba pacjentów zakażonych
wirusowym zapaleniem wątroby typu C w stacji dializ w Ostrowie
Wielkopolskim. Do zakażeń doszło w wyniku nieprawidłowej obsługi
aparatury medycznej - poinformował dyrektor
miejscowego sanepidu Andrzej Biliński.

Głównym źródłem zakażenia był jonometr, w którym nie wymieniano, lecz płukano w wodzie tzw. rurki kapilarne. W ten sposób pacjentom wstrzykiwano krew, która już wcześniej była zakażona. Jedna taka szklana rurka kosztuje mniej niż grosz - powiedział Biliński.

Sanepid ustalił główną przyczynę zakażeń w wyniku własnego dochodzenia epidemiologicznego. Nasze ustalenia są pewne, nie zakwestionował ich nawet wewnętrzny audytor stacji dializ. Zarzucane personelowi przypadki braku rękawiczek i wielokrotnego używania jednorazowych strzykawek w dalszym ciągu są wymieniane jako jedne z przyczyn zakażeń, ale nie najważniejsze - powiedział Biliński.

Według niego, zachowanie osób odpowiedzialnych za dializy było "niezrozumiałe, irracjonalne i karygodne". Nikt nie potrafi w racjonalny sposób wytłumaczyć, jak mogło do tego dojść, bo nawet w instrukcji obsługi jest polecenie z wykrzyknikiem o obowiązku wymiany rurek kapilarowych po dializie każdego pacjenta- podkreślił.

Biliński uspokaja, że wirusowe zakażenie wątroby nie grozi ponad 1000 osobom, które w lutym przeszły w stacji dializ bezpłatne badania w ramach akcji "Zbadaj swoje nerki". "Te osoby nie były badane na tym jonometrze i nie są w żaden sposób zagrożone" - zapewnia. Dodał, że dla własnego spokoju, każda z tych osób może przejść bezpłatne badania na obecność wirusa.

Pierwsze 13 przypadków zakażenia stwierdzono w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek sanepid poinformował o kolejnych 8 chorych. W czwartek i piątek liczba ta wzrosła o 12 osób. Jestem przekonany, że zakażonych będzie jeszcze więcej - przewiduje Biliński.

Od początku roku do lipca poddano dializom 117 osób. Do tej pory przebadano wszystkich pacjentów, ale badania te są cały czas weryfikowane - podał dyrektor. Prowadzone są także badania rodzin pacjentów, u których stwierdzono zakażenie. Związane z tym koszty pokrywa sieć Międzynarodowe Centra Dializ Euromedic Polska. Działająca od siedmiu miesięcy stacja w Ostrowie Wlkp. należy do najnowocześniejszych w kraju.

Kaliska Prokuratura Okręgowa, pod nadzorem Prokuratury Krajowej, prowadzi śledztwo w sprawie narażenia pacjentów stacji dializ na zakażenie żółtaczką typu C. Za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób lub spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi do 12 lat więzienia.

Zakażenie żółtaczką typu C jest bardzo groźne dla człowieka. U około 70% osób powoduje zapalenie wątroby, prowadzące często do jej marskości. Około 5% chorych umiera na raka wątroby. Leczenie interferonem daje szansę na zahamowanie rozwoju wirusa w organizmie. Jest to jednak leczenie długotrwałe i kosztowne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, wirusem HCV zakażonych jest na świecie około 170 mln ludzi. Do zakażenia dochodzi najczęściej za pośrednictwem sprzętu medycznego skażonego tym wirusem oraz podczas wykonywania tatuaży i kolczykowania ciała przy pomocy skażonego sprzętu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)