PolskaJuż 25 Polaków zginęło w Iraku

Już 25 Polaków zginęło w Iraku

Śmierć polskiego żołnierza, starszego szeregowego Tomasza Jury, który zginął w piątek w wyniku wybuchy miny-pułapki w północno-wschodniej dzielnicy Diwaniji, Nahda, zwiększyła do 25 liczbę Polaków, którzy zginęli w Iraku od 3 września 2003 r., kiedy wielonarodowa dywizja pod polskim dowództwem przejęła odpowiedzialność za środkowo-południową strefę stabilizacyjną.

Już 25 Polaków zginęło w Iraku
Źródło zdjęć: © AFP

21.04.2007 | aktual.: 21.04.2007 12:02

6 listopada 2003
Ginie pierwszy polski żołnierz w Iraku, major Hieronim Kupczyk, śmiertelnie trafiony w szyję podczas przejazdu w konwoju z amerykańskiej bazy Dogwood do Karbali w polskiej strefie.

22 grudnia 2003
Starszy szeregowy Gerard Wasielewski umiera postrzelony w bazie w Karbali przez kolegę.

7 maja 2004
W ataku terrorystów 30 km na południe od Bagdadu giną dwaj dziennikarze TVP: Waldemar Milewicz i Mounir Bouamrane.

8 maja 2004
W wybuchu zdalnie zdetonowanej miny-pułapki ginie na drodze w Al-Imam kapitan Sławomir Stróżak, a w wypadku drogowym koło Karbali starszy chorąży Marek Krajewski.

5 czerwca 2004
W ostrzale konwoju w Bagdadzie giną dwaj byli żołnierze GROM, którzy pracowali dla zajmującej się ochroną amerykańskiej firmy Blackwater. Ich nazwisk nie ujawniono.

8 czerwca 2004
Starszy kapral Tomasz Krygiel i starszy szeregowy Andrzej Zielke ponoszą śmierć w czasie operacji niszczenia amunicji i materiałów wybuchowych w Suwajrze, na południe od Bagdadu, gdy skład zostaje ostrzelany z moździerzy i jeden z pocisków trafia w stertę amunicji. Ginie także trzech żołnierzy słowackich i jeden łotewski, a trzeci polski żołnierz, starszy kapral Paweł Ślizak, doznaje ciężkich obrażeń.

29 lipca 2004
Na drodze koło Madlulu, 20 km na północny zachód od Hilli, wybuch miny złożonej z 16 połączonych szeregowo ładunków, w tym pocisków artyleryjskich, zabija kaprala Marcina Rutkowskiego i rani siedmiu innych polskich żołnierzy z 19- osobowego patrolu.

19 sierpnia 2004
Starszy szeregowy Grzegorz Rusinek i szeregowy Sylwester Kutrzyk giną w wypadku samochodowym po ostrzale ich patrolu w Hilli; pięciu polskich żołnierzy z patrolu odnosi rany.

21 sierpnia 2004
Wybuch samochodu-pułapki na drodze pod Hillą zabija starszego szeregowego Krystiana Andrzejczaka. Sześciu żołnierzy, w tym jadący w konwoju lekarz i sanitariusz, zostaje rannych.

12 września 2004
Podporucznik Daniel Różyński, podporucznik Piotr Mazurek i starszy szeregowy Grzegorz Nosek giną w ataku na patrol saperski w okolicy miejscowości Maszru. Trzej inni polscy żołnierze zostają ranni. Napastnicy otworzyli do Polaków ogień z broni maszynowej i przeciwpancernej.

15 grudnia 2004
Trzej polscy wojskowi: drugi pilot mł. chor. Paweł Jelonek, strzelec pokładowy mł. chor. Karol Szlązak i ppłk lekarz Jacek Kostecki ponoszą śmierć w pobliżu Karbali w katastrofie śmigłowca spowodowanej - jak potem ustalono - przez błąd pilota; trzy inne osoby zostają ranne.

25 lutego 2005
Starszy szeregowy Roman Góralczyk i dwaj iraccy cywile giną w zderzeniu polskiego samochodu wojskowego i irackiego mikrobusu w okolicach Diwaniji; czterech polskich żołnierzy i 15 Irakijczyków zostaje rannych.

Sierpień 2006
Ginie emerytowany major z jednostki z Lublińca, pracujący dla prywatnej brytyjskiej firmy zajmującej się ochroną. Jego nazwiska nie ujawniono.

10/11 listopada 2006
W wyniku ataku na polsko-słowacki konwój od wybuchu miny-pułapki nieopodal polskiej bazy Delta w Al Kut ginie sierżant Tomasz Murkowski oraz żołnierz słowacki.

7 lutego 2007
Starszy szeregowy Piotr Nita z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego ginie w wyniku wybuchu miny-pułapki podczas jazdy w konwoju z bazy Scania do Bazy Echo.

20 kwietnia 2007
Starszy szeregowy Tomasz J. ndt. z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim ginie w wyniku wybuchu miny-pułapki w północno-wschodniej dzielnicy Diwaniji, Nahda, kilka kilometrów od bazy Echo, kiedy połączony patrol irackiej armii i policji oraz Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe patrolował wyznaczony rejon odpowiedzialności w ramach kolejnej fazy operacji "Czarny Orzeł".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)