Juszczenko o Wielkim Głodzie: bolszewizm to zbrodnia
W związku z obchodzonym na Ukrainie Dniem Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu lat 1932-33 prezydent Wiktor Juszczenko zaapelował w sobotę do wspólnoty międzynarodowej o uznanie bolszewizmu za system zbrodniczy.
Bolszewizm i stalinizm to takie same zbrodnicze reżimy jak nazizm i hitleryzm - powiedział Juszczenko, występując na obchodach 75-lecia Wielkiego Głodu na Placu Michajłowskim w Kijowie.
Zdaniem ukraińskiego prezydenta świat powinien potępić terror komunistyczny, "który zabijał nas (Ukraińców) i wszystkie niewinne narody na tym (wschodnioeuropejskim ) terytorium: Rosjan, Tatarów krymskich, Białorusinów, Żydów, Polaków, Bułgarów i setki innych".
Juszczenko zaatakował przy tym współczesnych "apologetów stalinizmu", mówiąc, że ludzie pragnący usprawiedliwić ten system skazani są na porażkę. Odpokutujcie swe grzechy - wzywał.
Szef państwa ukraińskiego zaapelował do rodaków o zniszczenie wszystkich pomników totalitaryzmu w jego kraju. Zaproponował, by zniknęły one w ciągu najbliższego roku.
Ukraina powinna włożyć czystą koszulę i usunąć ze swego ciała symbole totalitarnego reżimu - oświadczył.
W sobotę wieczorem, w hołdzie ofiarom Wielkiego Głodu na Ukrainie, na Placu Michajłowskim w Kijowie zapłonęły dziesiątki tysięcy zniczy. Świece paliły się także w oknach domów. Równo o godzinie 16.00 zabiły dzwony wszystkich kijowskich cerkwi. Z głośników umieszczonych na placu popłynęła "hołosinnia" - śpiewny, żałobny lament.
Przyszliśmy tu całą rodziną. Chcemy, by dzieci odczuły tę atmosferę, żeby nigdy nie dopuściły do powtórki tej tragedii - powiedziała Ludmiła, stojąca na placu z mężem i dwójką kilkunastoletnich dzieci.
Zdaniem ukraińskich historyków Wielki Głód lat 1932-33 zabrał od siedmiu do dziesięciu milionów istnień.
Za czasów Związku Radzieckiego przez Ukrainę przetoczyły się aż trzy fale głodu: tuż po rewolucji bolszewickiej, w latach 1932-33 i po II wojnie światowej. Najtragiczniejszy w skutkach był jednak Wielki Głód w latach 30. - w jego szczytowym momencie umierało ok. 25 tys. ludzi dziennie, notowano wiele przypadków kanibalizmu.
Ukraińscy historycy twierdzą, że komunistyczna Moskwa sztucznie wywołała głód, aby złamać opór ukraińskich chłopów, którzy sprzeciwiali się kolektywizacji wsi. Działania te oprowadziły do likwidacji miejscowego chłopstwa jako grupy społecznej. (sm)
Jarosław Junko