Trwa ładowanie...

Juppe i Sarkozy nie chcą Turcji w Unii Europejskiej

• Czołowi konserwatywni kandydaci w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji, Nicolas Sarkozy i Alain Juppe, opowiedzieli się przeciwko dalszym rozmowom o akcesji Turcji do UE
• Uważają też, że Baszar el-Asad nie może być stroną rozwiązania konfliktu w Syrii

Juppe i Sarkozy nie chcą Turcji w Unii EuropejskiejŹródło: AFP
d2wd3l7
d2wd3l7

Obaj politycy wypowiadali się podczas debaty telewizyjnej poprzedzającej pierwszą turę prawyborów w partii Republikanie, która odbędzie się w niedzielę 20 listopada. Wynik tych prawyborów może przesądzić o wyniku wyborów prezydenckich w maju 2017 roku.

- Mówiłem już dawno, że Turcja nie należy do Unii Europejskiej a obecne postępowanie reżimu w tym kraju jeszcze bardziej oddala taką perspektywę - powiedział Juppe, który prowadzi obecnie w sondażach.

Podobny pogląd wyraził Sarkozy. - Nadszedł czas aby położyć kres temu wszystkiemu. Turcja nie należy do UE - powiedział.

Juppe podkreślił, że był przeciwnikiem porozumieniu UE z Ankarą, na mocy którego Turcja miała przeciwdziałać napływowi migrantów do Europy, w zamian za ułatwienia wizowe dla obywateli tureckich udających się do krajów UE i wznowienie rozmów o akcesji.

d2wd3l7

Zdaniem Juppego należy jednak utrzymywać kontakty z Turcją. - Oczywiście reżim turecki nie ewoluuje tak jakbyśmy chcieli, ale to jest duży kraj i nasz sąsiad, z którym musimy rozmawiać - powiedział.

Zarówno Sarkozy jak i Juppe byli zgodni, że prezydent Syrii Baszar el-Asad musi ostatecznie ustąpić. Sarkozy podkreślił, że Asad "ma na sumieniu 250 tys. zabitych" i nie może "reprezentować przyszłości Syrii".

(oprac. Adam Hrynkiewicz)

d2wd3l7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wd3l7
Więcej tematów