Jugosławia: amnestia dla albańskich rebeliantów
Parlament jugosłowiański uchwalił we wtorek amnestię dla albańskich rebeliantów, którzy przez 16 miesięcy walczyli na południu Serbii z siłami serbskimi, dopóki nie zgodzili się złożyć broni w maju 2001 r.
Ustawę amnestyjną uchwaliła we wtorek niższa izba parlamentu - Rada Obywatelska. Wyższa izba - Rada Republik - zatwierdziła ją już w kwietniu.
Amnestia była jednym z punktów porozumienia, zawartego pod egidą NATO w maju zeszłego roku. Na mocy tego porozumienia albańscy partyzanci z Armii Wyzwolenia Preszeva, Medvedji i Bujanovaca (UCPMB) zgodzili się złożyć broń w zamian za reformy polityczne, wzmacniające pozycję społeczności albańskiej. Siły serbskie zaś przejęły ponownie kontrolę nad przylegającymi do Kosowa obszarami południowej Serbii, zajmowanymi przez wiele miesięcy przez UCPMB.
Belgrad zgodził się także na amnestię dla albańskich partyzantów. Dopiero jednak uchwalenie przez parlament nadało jej formalnie moc prawną. Amnestia obejmuje okres od stycznia 1999 r. do 31 maja 2001 r.
Od rozwiązania UCPMB w zamieszkanej w większości przez Albańczyków dolinie Preszeva dochodzi do incydentów, ocenianych przez Belgrad jako "ataki terrorystyczne". Władze jugosłowiańskie przypisują je dawnym bojownikom UCPMB, oskarżając ich o politykę "czystek etnicznych" na ludności serbskiej. (aka)