Jubileusz Polskiej Szkoły Filmowej
W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się oficjalna inauguracja obchodów 50-lecia tzw. "polskiej szkoły filmowej". To oryginalne zjawisko, które weszło do historii światowego kina, tworzyli Andrzej Wajda, Andrzej Munk, Tadeusz Konwicki, Jerzy Kawalerowicz, Stanisław Różewicz i Kazimierz Kutz.
18.04.2007 | aktual.: 19.04.2007 00:39
Minęło 50 lat od premiery "Kanału"
Pojutrze, 20 kwietnia, mija 50 lat od premiery filmu "Kanał" Andrzeja Wajdy, uważanej za symboliczny początek polskiej szkoły filmowej. Ten nurt filmowy trwał do połowy lat 60, a jego dorobek to między innymi między innymi filmy "Eroica", "Ostatni dzień lata", "Pociąg", czy "Baza ludzi umarłych" .
Jerzy Stefan Stawiński scenarzysta "Kanału" Wajdy i "Eroiki" Munka wspomina, że polska szkoła filmowa powstała na fali wolności wraz z końcem epoki stalinowskiej. Nagle załamał się ten ustrój i zanim władza się zorientowała, to myśmy zdążyli wepchnąć te nasze filmy, które nie realizowały zalecenia, by wychwalać socjalizm - powiedział Jerzy Stefan Stawiński.
"Mieliśmy jeden cel - żeby Polska zmartwychwstała"
Reżyser Andrzej Wajda podkreśla, że filmy szkoły polskiej były realizowane przez młodych ludzi, którzy w coś wierzyli. My realizowaliśmy różnymi drogami jeden cel - żeby Polska zmartwychwstała - mówił reżyser. Wajda uważa, że jednym z ideowych rezultatów tego nurtu w polskiej kulturze, jest Okrągły Stół. Jeżeli efektem jest znalezienie wspólnego języka, wspólnego rozwiązania - i jeżeli jest w tym jakakolwiek moja zasługa - mogę umierać spokojnie - zakończył Andrzej Wajda swoje wystąpienie podczas inauguracji jubileuszu szkoły polskiej.
Obchody 50-lecia polskiej szkoły filmowej potrwają do jesieni. Pojutrze, w półwiecze premiery "Kanału" w stołecznym kinie "Muranów" będzie można zobaczyć odrestaurowaną kopię filmu, a w maju zobaczą ją widzowie tegorocznego festiwalu w Cannes. W 1957 roku film otrzymał w Cannes Srebrną Palmę.
Zaplanowano pokazy filmów polskiej szkoły filmowej na festiwalach: Era Nowe Horyzonty oraz w Kazimierzu Dolnym, ponadto wystawę plakatów prezentujących te filmy. Filmy szkoły polskiej będą prezentowane w Telewizji Polskiej, ukaże się także ich specjalne wydanie na dvd. Ukażą się także albumy i opracowania poświęcone temu fenomenowi. Główny organizator obchodów to Polski Instytut Sztuki Filmowej.