Jubileusz Dworu Artusa w Toruniu
Centrum Kultury Dwór Artusa (CKDA), największy
ośrodek kulturalny w Toruniu, obchodzi w tym roku 10-lecie
istnienia. Dwór Artusa to jedna z najstarszych instytucji w
mieście o tradycjach sięgających XIV wieku.
Wiem, że na tle innych rocznic nasza dekada wygląda niezbyt imponująco, ale od 10 lat pracujemy w stylu niemalże komercyjnym, zabiegając o środki i wychodzimy z walki o kulturę obronną ręką - mówi dyrektor CKDA Zbigniew Derkowski.
Dwór Artusa jest ważnym centrum kultury od kilkudziesięciu lat. To tu narodziła się legendarna grupa rockowa Republika (w czasie, gdy w Dworze mieścił się Studencki Klub Od Nowa)
. Gdy w połowie lat 80. klub Od Nowa wyprowadził się do nowej siedziby, Dwór zaczął niszczeć. Dopiero w 1991 r. podjęto decyzję o rozpoczęciu remontu neorokokowego wnętrza. W 1995 r. do Dworu "wprowadziło się" Centrum Kultury.
Zamierzam ten jubileuszowy rok wykorzystać i tak ułożyć program koncertów, żeby każdy znalazł coś dla siebie - zapowiada Derkowski. - Chciałbym, żeby każdy z torunian odwiedził Dwór Artusa przynajmniej raz, bo to by było dla nas największą satysfakcją.
W ciągu dekady działalności Dwór Artusa odwiedziło wiele znakomitości życia artystycznego z Polski i zagranicy, m.in. Czesław Miłosz, Ryszard Kapuściński, Krzysztof Penderecki i Wanda Wiłkomirska, William Wharton czy Jonathan Caroll. W Dworze działają Toruńska Akademia Kultury, Galeria Dworu Artusa i - ważna dla kultury regionu - Toruńska Orkiestra Kameralna.
Dwór ma niezwykle bogatą historię. Pierwszy budynek powstał już w 1385 roku, w tym samym co dziś miejscu, przy Rynku Staromiejskim. Obok ratusza był bez wątpienia najokazalszą budowlą świecką i od początku należał do elitarnego Bractwa Świętego Jerzego.
To właśnie w Dworze Artusa w 1466 roku zaprzysiężono drugi pokój toruński, na mocy którego wróciły do Polski Prusy Królewskie i Warmia. W Dworze gościło przez wieki wiele historycznych postaci: królowie polscy - Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt August, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, królowie szwedzcy, pruscy, wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego, carowie rosyjscy, przedstawiciele Hanzy i zamorscy kupcy. Obecny, eklektyczny budynek pochodzi z 1891 roku.
Z okazji 10-lecia w środę wieczorem pokazany zostanie jeden z najbardziej znanych musicali - "Skrzypek na dachu". Przedstawi go Teatr Rozrywki z Chorzowa. Reżyserem i scenografem widowiska jest Marcel Kochańczyk.