Jubileusz ćwierćwiecza mszy świętej na antenie Polskiego Radia

Polskie Radio już od 25 lat transmituje z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie niedzielną Mszę świętą.

W niedzielę 18 września - tradycyjnie o 9.00 - Jedynka Polskiego Radia nadawać szczególną - bo jubileuszową - mszę świętą. Koncelebrować ją będzie ksiądz biskup Józef Zawitkowski wraz ze wszystkimi duchownymi odprawiającymi nabożeństwo na radiowej antenie. Uroczystość transmitowana będzie również w telewizyjnej Jedynce.

Po mszy świętej w podziemiach bazyliki Świętego Krzyża, ksiądz biskup Józef Zawistowski wręczy okolicznościowe medale wybite specjalnie na tę okazję przez Mennicę Państwową.

Msza święta była pierwszym wydarzeniem w historii transmitowanym przez Polskie Radio. Nadano ją po raz pierwszy z Poznania 3 maja 1927 roku. Przez kolejne lata pracownicy Polskiego Radia co tydzień montowali swoje mikrofony w innym warszawskim kościele. Już wtedy często wybierali kościół Świętego Krzyża, z powodu jego dobrych warunków akustycznych.

Niedzielne nabożeństwo zniknęło z radiowej anteny w roku 1949. Ostatnią mszę świętą odprawił bp Jerzy Modzelewski.

21 września 1980 roku w II Programie Polskiego Radia, po długiej 31-letniej przerwie, z kościoła Świętego Krzyża nadano mszę św., do której homilię wygłosił bp Jerzy Modzelewski. To niezwykle ważne dla naszego kraju wydarzenie skupiło przy radioodbiornikach 10 milionów słuchaczy.

Przywrócenie transmisji mszy świętej w radiowym eterze było jednym z postulatów stoczniowców Sierpnia 80. W podpisanym 31 sierpnia protokole porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku znalazł się jasny zapis: „Rząd zapewni transmisję radiową niedzielnej mszy w ramach szczegółowego uzgodnienia z Episkopatem”. Pierwszą mszę po 31 latach jej nieobecności w radiowym eterze, już z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie, odprawił nie kto inny a biskup Jerzy Modzelewski.

Z początku mszę św. transmitował Program II na falach średnich – dlatego docierała również poza granice Polski. W roku 1982 transmisję Mszy św. przeniesiono do Programu IV (fale średnie UKF i fale długie). Po utworzeniu się w strukturze Polskiego Radia Naczelnej Redakcji Programów Katolickich – w drugiej połowie 1989 r. - podjęto decyzję o przeniesieniu transmisji nabożeństwa do radiowej Jedynki.

Msza święta w radiowej Jedynce co tydzień skupia przy radioodbiornikach 5–6 milionów ludzi. Niedzielne nabożeństwo na radiowej antenie to szansa duszpasterska dla ludzi, którzy nie mogą uczestniczyć we mszy w swoich parafiach. Podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku, Papież Jan Paweł II, nie mogąc uczestniczyć osobiście we mszy świętej dla chorych, zarejestrował swoją homilię dla nich na taśmie radiowej i z jego woli zostało ono odtworzone w kościele Świętego Krzyża w Warszawie podczas transmisji na falach Polskiego Radia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)