Jubileusz 150‑lecia "Halki" w Operze Narodowej
Kilkunastominutowymi owacjami zakończyło się galowe przedstawienie "Halki" w warszawskiej Operze Narodowej; spektakl zrealizowano z okazji 150. rocznicy warszawskiej prapremiery najsłynniejszej polskiej opery Stanisława Moniuszki.
04.01.2008 | aktual.: 05.01.2008 12:31
W przedstawieniu wzięli udział soliści z wszystkich polskich teatrów operowych. Codzienność naszego życia operowego chcemy wesprzeć stworzeniem środowiska operowych teatrów w Polsce. Chcemy polską muzykę operową połączyć - tłumaczył tę decyzję dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Janusz Pietkiewicz.
Przypomniał, że obecna wersja to już 15 inscenizacja "Halki" w Operze Narodowej, a wszystkich spektakli tej opery odbyło się na stołecznej scenie prawie dwa tysiące.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski ocenił, że "Halka" to dzieło ponadczasowe. Mogą zmieniać się inscenizacje, aktorzy, publiczność, ale potęga tej muzyki pozostaje ta sama - zaznaczył Zdrojewski.
Wśród publiczności zasiedli też m.in. podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka oraz metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
W spektaklu udział wzięli artyści z całej Polski. Partię Halki zaśpiewały Tatiana Zacharczuk z Opery Narodowej, Halina Fulara-Duda z Bydgoszczy i Barbara Kubiak z Poznania. W roli Jontka - obok Krzysztofa Bednarka (Teatr Wielki w Łodzi) i Tomasza Kuka (Opera Krakowska), wystąpił słynny odtwórca tej roli - 88-letni Bogdan Paprocki. Zaproszono też chóry trzech polskich teatrów - Opery Narodowej, Opery Krakowskiej i Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.
Kierownictwo artystyczne nad spektaklem sprawowała Maria Fołtyn; orkiestrę prowadził Antoni Wicherek. Jadwiga M. Jarosiewicz stworzyła scenografię, a Janusz Józefowicz - choreografię.
Premiera "Halki" w pełnej czteroaktowej wersji odbyła się 1 stycznia 1858 roku, na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie. Sukces, jakim zakończyło się pierwsze przedstawienie, przeszedł najśmielsze oczekiwania jej twórcy Stanisława Moniuszki, który przez blisko dziesięć lat zabiegał o wystawienie swojej opery na stołecznej scenie.
Libretto opery napisał Włodzimierz Wolski, autor m.in. poematu "Halszka". Z "Halki" pochodzą tak znane arie jak "Jako od wichru krzew połamany" i "Gdyby rannym słonkiem" Halki czy "Szumią jodły na gór szczycie" Jontka. "Halka" trafiła też na zagraniczne sceny; była wystawiana nawet na tak egzotycznych scenach jak Hawana czy Osaka.