Trwa ładowanie...
du8y0k4

Jill Biden - pierwsza dama USA

Najnowsze informacje

Jill Biden jest żoną urzędującego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena. W latach 2009–2017 pełniła rolę "drugiej damy USA", kiedy jej mąż sprawował funkcję 47. wiceprezydenta.

Jill Biden urodziła się 3 czerwca 1951 w Hammonton w stanie New Jersey. Od 1977 roku jest żoną Joe Bidena. Pierwsza dama USA z wykształcenia jest nauczycielką języka angielskiego. Od 1993 do 2008 roku była wykładowcą na Delaware Technical Community College. Zdobyła również tytuł doktor nauk humanistycznych. Jak sama siebie opisuje, "nauczanie to nie tylko tym, co robię, ale tym, kim jestem".

Jill Biden - druga dama USA

Po wyborach prezydenckich w listopadzie 2008 roku Jill Biden, jako małżonka wiceprezydenta otrzymała funkcję drugiej damy. "Jako druga dama przez osiem lat, dr Biden skupiała się na rzecznictwie szkół wyższych, rodzin wojskowych oraz edukacji kobiet i dziewcząt na całym świecie" - opisuje Biały Dom, podkreślając, że priorytetem Biden jako drugiej damy była popularyzacja i rozwój edukacji. Biden podczas swojej kadencji udała się niemal do 40 krajów, w których odwiedzała m.in. bazy wojskowe, obozy dla uchodźców. W tym czasie promowała edukację i wzmocnienie pozycji ekonomicznej kobiet i dziewcząt.

Jill Biden - żona prezydenta USA

Po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2021 roku, Jill Biden została amerykańską pierwszą damą. Wówczas poinformowała, że pomimo nowego stanowiska, nie zamierza rezygnować z kariery zawodowej. Biden została więc pierwszą w historii żoną urzędującego prezydenta Stanów Zjednoczonych, która pracuje poza Białym Domem. Jill Biden - podobnie, jak w czasach, gdy sprawowała funkcję "drugiej damy" mocno angażuje się w propagowanie edukacji, pomoc żołnierzom i ich rodzinom oraz kwestię opieki zdrowotnej. Biden jest również bardziej od swoich poprzedniczek zaangażowana w politykę.

Oceń jako pierwszy:
du8y0k4
GETTY
Źródło: GETTY, fot: Anadolu Agency

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du8y0k4
du8y0k4
du8y0k4
Więcej tematów
du8y0k4