Języki świata bez tajemnic w "Wieży Babel"
Kilkaset bezcennych zabytków prezentujących m.in. pismo klinowe, egipskie hieroglify, pismo japońskie, chińskie i arabskie prezentowanych jest na wystawie "Wieża Babel" przygotowanej przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.
16.11.2010 | aktual.: 16.11.2010 13:21
Wystawa ukazuje przekrój języków świata - w tym te zapomniane, np. etruski i staroegipski, znane tylko dzięki zabytkom piśmienniczym takim jak papirusy czy tabliczki z pismem klinowym.
- Przez wieki informacje zawarte na tabliczkach glinianych czy papirusach były niedostępne ludziom. Dopiero od XIX wieku badania pozwoliły na ich odczytanie i odkrycie wielu tajemnic świata starożytnego - powiedziała współautorka wystawy Renata Zdero. Dodała, że są nadal języki, np. etruski, których zapisu nie udało się naukowcom do końca odczytać.
- Zamysłem przy tworzeniu wystawy było pokazanie, jak ważnym wynalazkiem było pismo. Kultury, które nie stosowały pisma, odeszły praktycznie w zapomnienie - powiedziała kuratorka.
Na wystawie prezentowane są również zapiski w językach, które przetrwały do współczesności, np. grecki czy język chiński, którego zapis bardzo nieznacznie zmieniał się w ciągu tysiącleci.
- Na świecie istnieje ponad 6 tysięcy języków i choć język angielski jest powszechnie stosowanym narzędziem komunikacji międzynarodowej, to jednak języki ojczyste stanowią klucz do poznania i zrozumienia narodów i kultur - powiedziała Zdero
Na wystawie zobaczyć można m.in. fragment inskrypcji klinowej króla Nabuchodonozora II, pismo hieroglificzne - papirusy z fragmentami tekstów z "Księgi Umarłych". Są przykłady pism z czasów nowożytnych (inskrypcje fenickie, greckie i rzymskie) i pisma wschodu (japońskie drzeworyty z tekstami poetyckimi, chińskie pismo kaligraficzne, manuskrypty arabskie i tybetańskie zdobione miniaturami).
Eksponaty zostały wypożyczone m.in. z Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie.
Teksty oryginalne z większości zabytków są przetłumaczone na język polski.
Wystawę w salach Zamku Książąt Pomorskich można będzie oglądać od środy.