Trwa ładowanie...

Jewgienij Dżugaszwili: Polska jest naszym wrogiem

Polska jest dla nas wrogim państwem. Gniew Polaków trwa wiele stuleci - stwierdził wnuk Józefa Stalina, Jewgienij Dżugaszwili. Skrytykował też politykę Władimira Putina wobec Ukrainy.

Share
Jewgienij Dżugaszwili: Polska jest naszym wrogiem
Źródło: AFP, Fot: Yuri Kochetkov
d3xfgft

Dżugaszwili od lat utrzymuje, że jego dziadek nie był odpowiedzialny za zbrodnię katyńską. Niejednokrotnie występował na drogę sądową w obronie "dobrego imienia" swojego dziadka, jednak wszystkie sprawy przegrał. W roku 2010 wnuk tyrana skarżył Dumę Państwową za uchwałę potępiającą mord na polskich oficerach jako zbrodnię reżimu stalinowskiego i Federalną Służbę Archiwalną (Rosarchiw) za opublikowanie dokumentów potwierdzających odpowiedzialność Stalina za Katyń.

W rozmowie z "Daily Mail" Dżugaszwili podkreśla, że Stalin padł ofiarą spisku przygotowanego przez polskie i rosyjskie media. - Postanowili za wszystko winić Stalina - stwierdza.

d3xfgft

- Spójrzmy jeszcze raz na Katyń. Jeżeli to zrobili Rosjanie, to dlaczego Hitler nic o tym nie wspomniał, kiedy zaatakował ZSRR? Nie zrezygnowałby z takiej okazji - przekonuje Dżugaszwili. - Prawda jest taka, że w Katyniu nie było żadnej egzekucji wykonanej przez Rosjan. Zrobili to Niemcy - twierdzi.

- To przecież Stalin zebrał z powrotem polskie wojsko. Dlaczego miałby kazać zastrzelić oficerów? Nie rozumiem, dlaczego Polacy wierzą w nieprawdziwą wersję wydarzeń. Gdzie jest logika? - zastanawia się wnuk Stalina.

Dżugaszwili ostro zaatakował też rosyjskie władze, które oskarżył o współpracę z polskim rządem, w wyniku której opublikowane zostały akta związane ze zbrodnią katyńską. Dodał, że w "nagrodę" za współpracę Putina nie zaproszono na obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. - To niesłychane. Wrogi kraj stał się sojusznikiem, a teraz nawet nie zaprosił Putina - powiedział. Dodał jednak, że Polska postąpiła właściwie. - Jeżeli nie kochamy swoich obywateli i swojego kraju, jeżeli nie kochamy swojej historii, to jak możemy tego wymagać od innych krajów? - podkreślił.

- Polska jest dla nas wrogim państwem. Gniew Polaków trwa wiele stuleci. Wielka Brytania też jest naszym wrogiem - mówi wnuk Stalina.

d3xfgft

Dżugaszwili skrytykował też politykę Putina wobec Ukrainy. Twierdzi, że Krym można było odzyskać drogą pokojową. - Putin mógł zapłacić Ukrainie za Krym ropą naftową albo gazem ziemnym - wyjaśnia. - Czasy się zmieniły, mamy XXI wiek, a nasi przywódcy wciąż stosują stare metody. Dlaczego tak jest? Bo wśród naszych przywódców nie ma mądrych ludzi, są tylko oszuści i złodzieje - dodaje.

Źródła: "Daily Mail", PAP

d3xfgft

Podziel się opinią

Share
d3xfgft
d3xfgft
Więcej tematów