Jesteśmy wciąż dumnym narodem - sondaż
Liczba osób, które czują się silnie związane z takimi pojęciami jak naród czy Polska nie tylko nie maleje, lecz nawet minimalnie rośnie – wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Myśli Jana Pawła II i CBOS. 82 proc. badanych czuje silny lub bardzo silny związek z pojęciem mój własny naród - informuje "Rzeczpospolita".
Jak wynika z badania, silniej z pojęciami Polska i naród identyfikują się osoby starsze (94 proc. osób w grupie respondentów w wieku 60 i więcej lat – wobec zaledwie 74 proc. w grupie nastolatków oraz 81 proc. w grupie 20–29 lat). Sprzyjają im też silna wiara, częste praktyki religijne oraz deklarowane związki z Kościołem. W przypadku narodu istotne są również poglądy polityczne. Silniejszemu przywiązaniu do tego pojęcia sprzyja prawicowość respondenta.
Ciekawym wydaje się natomiast fakt, że w ostatnim czasie dość zdecydowanie maleje liczba osób, które deklarują swoje przywiązanie do pojęcia Europa. Jeszcze pięć lat temu utożsamiało się z nim 63 proc. badanych. Obecnie robi to 49 proc. Polaków. Dokładnie tyle samo odczuwa słaby związek lub w ogóle się z nim nie utożsamia.
Teraz, doceniając wciąż zalety, dostrzegamy również wady. Można powiedzieć, że staliśmy się eurorealistami – uważa socjolog dr Tomasz Żukowski, który brał udział w przeprowadzeniu badań. Zwraca jednak uwagę, że nadal popierają członkostwo Polski w UE, a mniejszy euroentuzjazm to tendencja ogólnoeuropejska.
W badaniu zapytano również o to, które święta i wydarzenia z historii Polski są dla nich najważniejsze.
Co może nieco zaskakiwać, na dwóch pierwszych miejscach znalazły się wydarzenia związane z Janem Pawłem II. 43 proc. badanych wymienia rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. 41 proc. rocznicę śmierci papieża Polaka. Na kolejnych miejscach znalazły się Święto Niepodległości (34 proc.), rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja (25 proc.) oraz rocznica zakończenia II wojny światowej (24 proc.).