ŚwiatJesteśmy starsi o 35 tys. lat?

Jesteśmy starsi o 35 tys. lat?

Najstarsze, znane dotychczas naukowcom szczątki istot wyglądających jak człowiek współczesny, znalezione w 1967 r. w Etiopii, okazały się - po zastosowaniu najnowszych metod badawczych - starsze o 35 tys. lat.

Dotychczas wiek fragmentów szkieletów znalezionych w pobliżu rzeki Omo w południowo zachodniej Etiopii, naukowcy oceniali na 160 tys. lat.

Jednak, jak poinformował John Fleagle z uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku, po ponownym zbadaniu budowy geologicznej miejsca znaleziska oraz samych fragmentów szkieletów, przy wykorzystaniu najnowszych metod datowania, określono ich wiek na 195 tys. lat, z marginesem błędu wynoszącym ok. 5 tys. lat.

W artykule opublikowanym w najnowszym numerze czasopisma "Nature", Fleagle oraz jego koledzy - Frank Brown z uniwersytetu stanu Utah w Salt Alke City i Ian McDougall z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze - stwierdzili też niewyjaśnione różnice w budowie szkieletów znalezionych w niewielkiej odległości od siebie.

Dr Fleagle przypuszcza, że różne grupy homo sapiens, bardziej lub mniej zaawansowane ewolucyjnie, przez długi czas żyły obok siebie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)