Jest za ciepło! Olcha i leszczyna pylą szybciej niż zwykle
Bardzo wysoka temperatura, rzadko spotykana o tej porze roku, sprawiła, że wyjątkowo wcześnie zaczęły pylić leszczyny i olchy. Według alergologów pyłki roślin w ostatnich latach stały się dziesięciokrotnie bardziej agresywne. Białko, występujące w pyłkach, wchodzi w reakcje ze spalinami samochodowymi. Dlatego też osoby zamieszkujące aglomeracje miejskie mają objawy o większym natężeniu.
W ostatnich dniach mrozu w Polsce było jak na lekarstwo. Termometry w niektórych miejscach pokazywały ponad 10 stopni. Nawet w nocy temperatura była dodatnia. Taka pogoda nie jest łaskawa dla alergików. Pylenie leszczyny oraz olchy zaczęło się już kilka tygodni szybciej niż zwykle i będzie trwać mniej więcej do połowy marca.
Pierwszymi regionami w których leszczyna i olcha zaczęły kwitnąć są: południowy zachód, zachód i centrum kraju. Pyleniem tych roślin rozpoczyna się bardzo trudny dla alergików okres. Przez następne miesiące będą musieli uważać na unoszące się w powietrzu alergeny, na które są najbardziej uczuleni.
Ostatnia fala zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne nie pomaga uczulonym. Wirusy, które atakują górne drogi oddechowe, uszkadzając przy tym śluzówkę, pozwalają pyłkom łatwiej wniknąć do oczu, nosa, gardła i oskrzeli. Atakują nawet tych, którzy nie są alergikami. Podstawowymi objawami uczulenia jest sezonowy nieżyt nosa, napady kichania, astma, świąd nosa i uszu, łzawienie i obrzęk spojówek, wypryski powierzchniowe oraz pokrzywka kontaktowa.
Jak obronić się przed uciążliwymi pyłkami? Alergicy powinni zrezygnować ze spacerów po parku i nie otwierać okien podczas jazdy samochodem. Wskazane jest także, by osoby uczulone śledziły prognozy pogody i informacje o stężeniu pyłków w powietrzu.
Alergolodzy twierdzą, że co roku będzie przybywać osób uczulonych i wymagających leczenia. Z badań TNS OBOP wynika, że 30 proc. polskich gospodarstw domowych boryka się z astmą lub innymi schorzeniami alergicznymi. Odsetek alergików w naszym kraju należy do najwyższych na świecie.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">