Trwa ładowanie...
ddjnjay

Jest rysopis zabójcy Borysa Niemcowa. Rosyjskie MSW wyznaczyło nagrodę

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej wyznaczyło nagrodę w wysokości 3 mln rubli (49 tys. dolarów) za informacje, które przyczynią się do schwytania zabójców Borysa Niemcowa. MSW poinformowało też, że sporządzono portret pamięciowy domniemanego zabójcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jest rysopis zabójcy Borysa Niemcowa. Rosyjskie MSW wyznaczyło nagrodę
(PAP/EPA, Fot: Sergei Ilnitsky)
ddjnjay

Rysopis domniemanego strzelca sporządzono na podstawie zeznań naocznych świadków morderstwa, w tym Anny Durickiej, partnerki życiowej Niemcowa, która towarzyszyła mu w piątkowy wieczór.

Rosyjska telewizja Life News podała, że bezpośredniego wykonawcę zbrodni lepiej zapamiętał Wiktor B., który próbował ratować postrzelonego polityka. Zabójstwo Niemcowa widział on z odległości około 80 metrów. Według Life News to praktycznie na jego rękach zmarł opozycjonista. Duricka jakoby zeznała, że prawie nic nie pamięta, gdyż przeżyła szok.

TVC, moskiewska telewizja regionalna, opublikowała nagranie z kamery ulicznego monitoringu, która zarejestrowała zabójstwo Niemcowa. Wynika z niego, że zabójca strzelał do opozycyjnego polityka będąc na moście, a nie z przejeżdżającego samochodu.

ddjnjay

Nagranie z monitoringu

Z materiału pokazanego przez TVC wynika też, że Niemcow został zamordowany w piątek o godz. 23.31 czasu moskiewskiego (godz. 21.31 w Polsce). Zabójca prawdopodobnie czekał na niego na schodach prowadzących na most, przed murem Kremla. Po zastrzeleniu opozycjonisty wskoczył do samochodu, który podjechał od strony placu Czerwonego. Patrol policji pojawił się na miejscu zbrodni dopiero po 11 minutach (o godz. 23.42).

Samego momentu oddawania strzałów na nagraniu nie widać. Akurat w tym momencie przez most powoli przejeżdżał pojazd służby oczyszczania miasta, który zasłonił zamachowca. Z zapisu wynika, że to prawdopodobnie do kierowcy tego pojazdu jako pierwszego o pomoc zwróciła się Duricka.

ddjnjay

Komitet Śledczy FR dotychczas utrzymywał, że do Niemcowa strzelano z przejeżdżającego samochodu.

Na nagraniu widać, że w ciągu 11 minut, jakie upłynęły między zabójstwem a przyjazdem policji, przez most przechodzili ludzie - niektórzy na chwilę przystawali, inni obojętnie szli dalej.

Niezależna telewizja Dożd poinformowała w niedzielę, że 23-letnia Duricka, obywatelka Ukrainy, przebywa pod ochroną policji w prywatnym mieszkaniu. Adwokat rodziny Niemcowa, Wadim Prochorow, który także reprezentuje interesy Durickiej, przekazał, że złoży skargę do Prokuratury Generalnej FR i rzecznika praw człowieka Rosji (ombudsmana) z powodu - jego zdaniem - bezprawnego ograniczania kobiecie wolności na terytorium Rosji.

Zabójstwo Niemcowa

ddjnjay

55-letni Niemcow, jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, został zastrzelony w centrum Moskwy, na Dużym Moście Moskworeckim przylegającym do Wasiljewskiego Spusku, będącego przedłużeniem placu Czerwonego. Polityk został trafiony czterema pociskami. Strzelano do niego w plecy.

Pogrzeb Niemcowa odbędzie się we wtorek na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie. Poprzedzi go cywilna uroczystość żałobna w moskiewskim Centrum Andrieja Sacharowa. W niedzielę w stolicy Rosji opozycja zorganizowała marsz żałobny poświęcony pamięci zamordowanego polityka. Wzięło w nim udział około 52 tys. osób.

ddjnjay

Podziel się opinią

Share
ddjnjay
ddjnjay
Więcej tematów