Jest religijny, kocha ojczyznę i dobrze pracuje
Typowy Polak jest religijny, patriotyczny i szanuje pracę - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Typowi Europejczycy z kolei są niereligijni i mniej patriotyczni.
Największe zmiany w wizerunku przeciętnego Polaka, jakie zaszły w ciągu ostatnich lat, odnoszą się do jego materialnego poziomu życia. - Po raz pierwszy od czasu, kiedy badamy autostereotyp Polaka, czyli od roku 1992, nieco więcej osób uważa, że typowy przedstawiciel naszego kraju żyje w dobrych warunkach, niż sądzi, że w złych - informuje Beata Roguska z CBOS. 40% respondentów uważa, że Polacy żyją w dobrych warunkach. 36% jest odmiennego zdania.
Mimo pozytywnych zmian, w ocenie społecznej przeciętny Polak nadal wyraźnie nie dorównuje pod względem poziomu życia typowemu przedstawicielowi Europy Zachodniej. 85% respondentów uważa, że przeciętny Europejczyk żyje w dobrych warunkach. Przeciwnego zdania jest 3% Polaków.
Polacy uważają się za religijnych (83%), patriotycznych (76%) i wyżej od pracy ceniących rodzinę (63%). Europejczycy uważani są z kolei za niereligijnych (54%), patriotycznych (55%) i przywiązanych bardziej do pracy niż do rodziny (41%).
W stereotypowym wyobrażeniu Polaka wyraźna jest jego orientacja wspólnotowa. Świadczą o tym opinie, że typowy mieszkaniec naszego kraju raczej pomaga innym (57%), niż dba tylko o swoje interesy, oraz że w trudnych sytuacjach jednoczy się i działa razem z innymi (83%).
W porównaniu z typowym Polakiem przeciętnemu mieszkańcowi Europy Zachodniej częściej przypisywana jest dbałość wyłącznie o własne interesy niż pomaganie innym (43%), rzadziej natomiast umiejętność współdziałania z innymi w trudnych sytuacjach (62%).
- Polacy coraz częściej postrzegają mieszkańców "starej" Europy jako podobnych do siebie pod względem ogólnej orientacji co do wartości. Być może obraz mieszkańców Europy Zachodniej jest obecnie mniej stereotypowy niż w latach ubiegłych, bardziej oparty na wiedzy i doświadczeniach związanych m.in. z wyjazdami zagranicznymi, w tym przede wszystkim z migracjami za pracą - twierdzi Beata Rogucka z CBOS.
Przeciętny Polak, podobnie jak typowy Europejczyk, jest charakteryzowany jako człowiek wykształcony (72%) i kulturalny (59%). Typowy Europejczyk również jest postrzegany jako wykształcony (80%) i kulturalny (75%).
Respondenci uważają, że Polacy dobrze pracują (81%). 75% ma takie samo zdanie o Europejczykach.
- Po okresie wzrastającego zadowolenia z siebie, umacniania się poczucia własnej wartości Polacy spojrzeli na siebie bardziej krytycznie. Jednocześnie z większą sympatią zaczęli myśleć o mieszkańcach Europy Zachodniej. Można nawet mówić o pewnym ociepleniu wizerunku typowego Europejczyka. W efekcie pod wieloma względami stereotypowe wyobrażenia o Polakach i Europejczykach zbliżyły się do siebie - uważa Beata Roguska z CBOS.
Badanie przeprowadzono w dniach 3-9 lutego 2011 roku na liczącej 1002 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.