Jest podpis Putina. Ruch Rosji ws. broni jądrowej
Władimir Putin podjął decyzję o podpisaniu ustawy, która unieważnia ratyfikację przez Rosję traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową, znanego jako CTBT. Informacje na ten temat przekazały agencje informacyjne Reuters i Associated Press w czwartek.
Wiele informacji, które przekazują rosyjskie media i przedstawiciele władzy, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Moskwy, decyzja o unieważnieniu ratyfikacji traktatu ma na celu "wyrównanie" sytuacji prawnej między Rosją a Stanami Zjednoczonymi.
Rosja podkreśliła, że ta decyzja nie wpływa na jej stanowisko w kwestii przeprowadzania prób jądrowych ani na jej gotowość do dzielenia się informacjami na temat swojej działalności w sferze atomowej. Rosja zadeklarowała również, że nie zamierza wznowić testów nuklearnych, o ile Stany Zjednoczone również tego nie zrobią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mamy to na taśmie. Ważna deklaracja Trzeciej Drogi ws. TVP
Stany Zjednoczone podpisały traktat CTBT w 1996 roku, jednak nigdy nie doszło do jego ratyfikacji. Traktat ten nie został też ratyfikowany przez takie kraje jak Chiny, Indie, Pakistan, Korea Północna, Izrael, Iran czy Egipt.
Zachód obawia się prób nuklearnych Rosji
Niektórzy eksperci z krajów zachodnich wyrażają obawy, że Rosja może rozważać przeprowadzenie próby nuklearnej. Taki krok mógłby być próbą zniechęcenia krajów Zachodu do udzielania wsparcia militarnego Ukrainie.
Jeżeli do tego doszłoby, mogłoby to zapoczątkować nową erę prób nuklearnych przeprowadzanych przez światowe supermocarstwa.
Warto jednak zaznaczyć, że od czasu rozpadu Związku Radzieckiego Rosja nie przeprowadziła żadnej próby nuklearnej. Ostatnia próba jądrowa na terenie Związku Radzieckiego miała miejsce w 1990 roku, natomiast w Stanach Zjednoczonych - w 1992 roku.