Trwa ładowanie...

Jest odpowiedź KEP na raport ws. pedofilii

"Zgodnie z prawem kościelnym i cywilnym istnieje zasada domniemanej niewinności" - pisze w oświadczeniu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. To odpowiedź na raport fundacji "Nie lękajcie się", która ujawniła przypadki pedofilii w polskim kościele.

Share
Jest odpowiedź KEP na raport ws. pedofilii
Źródło: PAP, fot: bartlomiej zborowski
d2amc29

Episkopat nie odnosi się do samej treści raportu. Opisuje jedynie sam fakt przekazania na ręce papieża Franciszka tego dokumentu. "W Kościele każdy wierny może przedstawić sprawę Ojcu Świętemu" - czytamy w komunikacie. Rzecznik podkreśla, że to "Stolica Apostolska ma możliwości oceniania i zweryfikowania zgłaszanych spraw". Episkopat jednoznacznie potępił wykorzystywanie seksualne małoletnich.

Raport o kościelnej pedofilii

Papież Franciszek podczas audiencji w Watykanie przyjął dokument polskiej fundacji. Przekazała mu go posłanka Joanna Scheuring-Wielgus razem z prezesem "Nie lękajcie się". Gdy papież dowiedział się, że Marek Lisiński był w przeszłości molestowany przez księdza, ucałował jego dłoń.

d2amc29

"Na jego twarzy widziałem wzruszenie. Jego gest nie zmienia jednak mojej postawy. Nadal domagam się zera tolerancji dla sprawców przestępstw seksualnych i chroniących ich biskupów” - mówił po spotkaniu z papieżem portalowi OKO.Press.

Szczyt w Watykanie

Od czwartku trwa spotkanie przewodniczących światowych episkopatów zwołany przez papieża Franciszka. W czterodniowym szczycie bierze udział 130 delegacji. Polskę, ze względu na chorobę abp Stanisława Gądeckiego, reprezentuje abp Marek Jędraszewski.

Duchowni będą rozmawiać o problemie pedofilii wewnątrz wspólnoty. Zastanowią się także jak zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym w Kościele.

d2amc29

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Episkopat News

Zobacz także: Coraz więcej ofiar księży pedofilów zabiera głos. Widać to na mapie

d2amc29

Podziel się opinią

Share
d2amc29
d2amc29
Więcej tematów