placeholder_4dcxmr

Jest odpowiedź KEP na raport ws. pedofilii

"Zgodnie z prawem kościelnym i cywilnym istnieje zasada domniemanej niewinności" - pisze w oświadczeniu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. To odpowiedź na raport fundacji "Nie lękajcie się", która ujawniła przypadki pedofilii w polskim kościele.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polski Kościół zabiera głos ws. pedofilii
Polski Kościół zabiera głos ws. pedofilii (PAP, Fot: bartlomiej zborowski)
placeholder_4dcxmr

Episkopat nie odnosi się do samej treści raportu. Opisuje jedynie sam fakt przekazania na ręce papieża Franciszka tego dokumentu. "W Kościele każdy wierny może przedstawić sprawę Ojcu Świętemu" - czytamy w komunikacie. Rzecznik podkreśla, że to "Stolica Apostolska ma możliwości oceniania i zweryfikowania zgłaszanych spraw". Episkopat jednoznacznie potępił wykorzystywanie seksualne małoletnich.

Raport o kościelnej pedofilii

placeholder_4dcxmr

Papież Franciszek podczas audiencji w Watykanie przyjął dokument polskiej fundacji. Przekazała mu go posłanka Joanna Scheuring-Wielgus razem z prezesem "Nie lękajcie się". Gdy papież dowiedział się, że Marek Lisiński był w przeszłości molestowany przez księdza, ucałował jego dłoń.

"Na jego twarzy widziałem wzruszenie. Jego gest nie zmienia jednak mojej postawy. Nadal domagam się zera tolerancji dla sprawców przestępstw seksualnych i chroniących ich biskupów” - mówił po spotkaniu z papieżem portalowi OKO.Press.

Szczyt w Watykanie

placeholder_4dcxmr

Od czwartku trwa spotkanie przewodniczących światowych episkopatów zwołany przez papieża Franciszka. W czterodniowym szczycie bierze udział 130 delegacji. Polskę, ze względu na chorobę abp Stanisława Gądeckiego, reprezentuje abp Marek Jędraszewski.

Duchowni będą rozmawiać o problemie pedofilii wewnątrz wspólnoty. Zastanowią się także jak zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym w Kościele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Episkopat News

placeholder_4dcxmr

Zobacz także: Coraz więcej ofiar księży pedofilów zabiera głos. Widać to na mapie

placeholder_4dcxmr
placeholder_4dcxmr