Jest nadzieja na wiosnę
Tegoroczny pierwszy dzień wiosny nie
wyróżnia się pod względem pogody na tle ostatnich kilkunastu lat.
Klimatolodzy wciąż nie wykluczają planowego przyjścia prawdziwej
wiosny termicznej.
21.03.2005 | aktual.: 21.03.2005 16:23
Z wieloletnich badań wynika, że termiczna wiosna pojawia się w rejonie Warszawy około 25 marca. Klimatolodzy ogłoszą ją, gdy przez trzy kolejne dni temperatury utrzymają się między 5-10 st. C.
Wciąż mamy szansę powitać prawdziwą termiczną wiosnę w terminie - powiedziała klimatolog prof. Halina Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Z analizy meteorologicznej ostatnich 13 lat wynika, że każdy pierwszy dzień wiosny charakteryzował się zupełnie innym zestawem zjawisk pogodowych - uważa prof. Lorenc.
Najcieplej w rejonie Warszawy było z nadejściem wiosny w latach 1991 i 1993. Zanotowano wtedy najwyższą temperaturę maksymalną w ciągu dnia - ok. 13 stopni C. W tych dwóch latach wystąpiły też najwyższe temperatury minimalne - aż 3 stop. C - dodała Lorenc.
Najniższą temperaturę z nadejściem wiosny odnotowano 21 marca 1994 r. - termometry wskazały wtedy 7,8 stopnia na minusie. Trudno też było zauważyć przyjście wiosny w 2003 r., gdy maksymalna temperatura była ujemna - minus 0,2 stopnia, a minimalna wyniosła aż minus 7,5 stop. - powiedziała klimatolog.
Warszawa witała wiosnę w ciągu ostatnich 13 lat przeważnie bez opadów deszczu lub śniegu. Jak przypomniała Lorenc, występowały czasem bardzo niewielkie opady deszczu ze śniegiem, rzędu 1-2 mm na dobę.
Najbardziej pogodnym pierwszym dniem wiosny był słoneczny 21 marca 2003 r. Z drugiej strony, może wciąż zalegać pokrywa śnieżna, a w roku 1992 wystąpiła burza - wskazała Lorenc.
Dla porównania, w ubiegłym roku maksymalna temperatura wyniosła ok. 10 stop., minimalna ok. 1 stopnia, pojawiły się też opady deszczu ze śniegiem - przypomniała.
Astronomiczna wiosna rozpoczęła się w tym roku w niedzielę 20 marca, o godzinie 13.33, gdy Słońce znalazło się w punkcie Barana, czyli punkcie równonocy wiosennej .
Wiosna rozpoczyna się każdego roku w trochę innym momencie ze względu na to, że w naszym kalendarzu mamy do czynienia z całkowitą liczą dni w ciągu roku (365 lub 366), natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365.24 dnia.
Początek astronomicznej wiosny, wraz z fazą Księżyca, wyznacza czas Świąt Wielkanocnych. Według tradycji święta przypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku wiosna rozpoczęła się 20 marca, pełnię mamy w piątek 25 marca, a zatem Wielka Niedziela wypada 27 marca.