PolskaJest nadzieja na wiosnę

Jest nadzieja na wiosnę

Tegoroczny pierwszy dzień wiosny nie
wyróżnia się pod względem pogody na tle ostatnich kilkunastu lat.
Klimatolodzy wciąż nie wykluczają planowego przyjścia prawdziwej
wiosny termicznej.

Z wieloletnich badań wynika, że termiczna wiosna pojawia się w rejonie Warszawy około 25 marca. Klimatolodzy ogłoszą ją, gdy przez trzy kolejne dni temperatury utrzymają się między 5-10 st. C.

Wciąż mamy szansę powitać prawdziwą termiczną wiosnę w terminie - powiedziała klimatolog prof. Halina Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Z analizy meteorologicznej ostatnich 13 lat wynika, że każdy pierwszy dzień wiosny charakteryzował się zupełnie innym zestawem zjawisk pogodowych - uważa prof. Lorenc.

Najcieplej w rejonie Warszawy było z nadejściem wiosny w latach 1991 i 1993. Zanotowano wtedy najwyższą temperaturę maksymalną w ciągu dnia - ok. 13 stopni C. W tych dwóch latach wystąpiły też najwyższe temperatury minimalne - aż 3 stop. C - dodała Lorenc.

Najniższą temperaturę z nadejściem wiosny odnotowano 21 marca 1994 r. - termometry wskazały wtedy 7,8 stopnia na minusie. Trudno też było zauważyć przyjście wiosny w 2003 r., gdy maksymalna temperatura była ujemna - minus 0,2 stopnia, a minimalna wyniosła aż minus 7,5 stop. - powiedziała klimatolog.

Warszawa witała wiosnę w ciągu ostatnich 13 lat przeważnie bez opadów deszczu lub śniegu. Jak przypomniała Lorenc, występowały czasem bardzo niewielkie opady deszczu ze śniegiem, rzędu 1-2 mm na dobę.

Najbardziej pogodnym pierwszym dniem wiosny był słoneczny 21 marca 2003 r. Z drugiej strony, może wciąż zalegać pokrywa śnieżna, a w roku 1992 wystąpiła burza - wskazała Lorenc.

Dla porównania, w ubiegłym roku maksymalna temperatura wyniosła ok. 10 stop., minimalna ok. 1 stopnia, pojawiły się też opady deszczu ze śniegiem - przypomniała.

Astronomiczna wiosna rozpoczęła się w tym roku w niedzielę 20 marca, o godzinie 13.33, gdy Słońce znalazło się w punkcie Barana, czyli punkcie równonocy wiosennej .

Wiosna rozpoczyna się każdego roku w trochę innym momencie ze względu na to, że w naszym kalendarzu mamy do czynienia z całkowitą liczą dni w ciągu roku (365 lub 366), natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365.24 dnia.

Początek astronomicznej wiosny, wraz z fazą Księżyca, wyznacza czas Świąt Wielkanocnych. Według tradycji święta przypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku wiosna rozpoczęła się 20 marca, pełnię mamy w piątek 25 marca, a zatem Wielka Niedziela wypada 27 marca.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)