Trwa ładowanie...

Jest decyzja ws. zabudowy Stadionu X-lecia

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała decyzję w sprawie warunków zabudowy Stadionu Narodowego w Warszawie, inwestycji planowanej na terenie istniejącego Stadionu X-lecia.

Jest decyzja ws. zabudowy Stadionu X-leciaŹródło: PAP
d2aamxq
d2aamxq

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,8838169,kat,32834,galeriazdjecie.html )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,8838169,kat,32834,galeriazdjecie.html )
Stadion X-lecia w Warszawie

Decyzja o warunkach zabudowy umożliwia rozpoczęcie prac projektowych. Decyzje dotyczące budowy Stadionu Narodowego zostały już określone, w tej chwili Skarb Państwa może rozpocząć prace związane z budową tego stadionu - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

d2aamxq

Jak podkreśliła, na terenach wokół planowanego Stadionu Narodowego ma powstać także m.in. centrum kongresowe, basen olimpijski i aquapark - w ramach Narodowego Centrum Sportu.

Prezydent Warszawy spotkała się z prezydentami miast, które także będą gospodarzami ME 2012. Rzecznik stołecznego ratusza Tomasz Andryszczyk poinformował, że "było to krótkie, robocze spotkanie związane z omówieniem wspólnych kwestii". Zapowiedział, że w najbliższym czasie planowane są kolejne tego typu spotkania włodarzy Wrocławia, Poznania, Gdańska i Warszawy.

Nowy stadion, który będzie mógł pomieścić 70 tys. widzów, ma być wybudowany przed piłkarskimi mistrzostwami Europy w 2012 r.

Warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu przewidują ponadto, że - oprócz stadionu, basenu, centrum kongresowego i hotelu - powstanie Dom Sportowca pełniący funkcję siedziby Ministerstwa Sportu, Polskich Związków Sportowych i Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej; budynek biurowo-usługowy, parkingi wielopoziomowe oraz odkryte boiska treningowe do piłki nożnej i hokeja na trawie wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym.

d2aamxq

Stadion Dziesięciolecia to największy warszawski obiekt sportowy, który obecnie jest wykorzystywany do celów handlowych jako bazar - jeden z największych w Europie. Jeszcze w latach 80. odbywały się na nim najważniejsze imprezy sportowe w kraju. Stadion był także wykorzystywany do celów kulturalnych i propagandowych, odbywały się na nim koncerty oraz dożynki.

W 1953 r. rozpisano konkurs na "stadion olimpijski" dla Warszawy. Wygrał go zespół architektów pod przewodnictwem Jerzego Hryniewieckiego. Prace rozpoczęły się jeszcze w tym samym roku. Kierował nimi sam naczelny architekt, a w skład jego zespołu weszli m.in. Marek Leykam, Czesław Rajewski i Konstanty Jankowski. Do budowy korony stadionu użyto gruzów zabudowy Warszawy zniszczonej w czasie II Wojny Światowej i latach powojennych.

Na stadionie zbudowano pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej oraz bieżnię lekkoatletyczną. Trybuny mieściły 71 tys. osób. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 22 lipca 1955 r.

d2aamxq

Odbywały się tam najważniejsze imprezy sportowe w kraju, m.in. piłkarskie mecze międzynarodowe, Derby Warszawy, mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce czy finisze Wyścigu Pokoju. Stadion był także wykorzystywany do celów kulturalnych i propagandowych: odbywały się na nim koncerty, dożynki i uroczyste obchody ważnych dla PRL rocznic.

W 1968 r. w czasie ogólnokrajowych dożynek Ryszard Siwiec dokonał na stadionie samospalenia w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W obecności stu tys ludzi oblał się rozpuszczalnikiem i podpalił. Śmierć Siwca przez lata była starannie kamuflowana przez władze i Służbę Bezpieczeństwa. Jego dramatyczny czyn na stadionie przeszedł niemal niezauważony w ferworze dożynkowych uroczystości, a media skutecznie wyciszyły sprawę. Postać Siwca i jego protest przypomniał dopiero film Macieja Drygasa "Usłyszcie mój krzyk", zrealizowany w 1991 r.

W 1983 r. papież Jan Paweł II, podczas swojej drugiej pielgrzymki do Polski celebrował na stadionie mszę świętą. Mówił, że nie zwycięstwo militarne, ale tylko moralne "może wyprowadzić społeczeństwo z rozbicia i przywrócić mu jedność". Apelował o dialog, o taki ład życia społecznego, w którym będą respektowane podstawowe prawa człowieka, a który "może być zwycięstwem rządzonych i rządzących". Po 1983 r. obiekt przestał być wykorzystywany do imprez masowych. W 1989 r. wydzierżawiono obiekt do celów handlowych firmie Damis, która założyła tam "Jarmark Europa". Damis podpisał z Centralnym Ośrodkiem Sportu - zarządcą obiektu - dzierżawę, która kończy się w 30 czerwca 2007 r. Teren na którym znajduje się stadion, (ok. 30 ha), należy do Skarbu Państwa.

d2aamxq

Według policji jest to także jeden z najważniejszych węzłów handlu nielegalnym oprogramowaniem, bronią, przemycanym alkoholem i papierosami. W 2005 r. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła na stadionie kontrolę.

Jak wynika z raportu pokontrolnego, obiekt na przełomie lat 80. i 90. nie nadawał się do organizacji masowych imprez sportowych. Według NIK, zagospodarowanie części stadionu z przeznaczeniem na targowisko wspierało rozwój przedsiębiorczości oraz umożliwiało pozyskanie dodatkowych dochodów. Jednak pomimo upływu 15 lat funkcjonowania targowiska nie wypracowano "docelowej koncepcji zagospodarowania tych terenów" oraz lokalizacji targowiska.

Na terenie targowiska działalność prowadzi ok. 5 tys kupców dzierżawiących stałe miejsca handlowe i zatrudniające kilkanaście tysięcy osób. Jak wynika z informacji NIK, dochody miasta w związku z funkcjonowaniem targowiska wyniosły w latach 2000-2004 prawie 54 mln zł.

d2aamxq

Przez lata kolejni prezydenci Warszawy zapowiadali rozwiązanie kwestii handlu na stadionie i wybudowanie w tym miejscu nowego obiektu sportowego.

W miejscu Stadionu X-lecia ma powstać Narodowe Centrum Sportu ze Stadionem Narodowym z trybunami mogącymi pomieścić 70 tys widzów, hala sportowo-widowiskowa dla 15 tys. widzów oraz pływalnia o wymiarach olimpijskich z trybunami dla 4 tys. osób. Budowa Centrum ma być finansowana z budżetu państwa, Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz środków budżetowych stolicy.

Stadion Narodowy ma być wybudowany przed piłkarskimi mistrzostwami Europy w 2012 r., których organizatorem są wspólnie Polska i Ukraina.

d2aamxq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aamxq
Więcej tematów