PolskaJest decyzja Stolicy Apostolskiej ws. ks. Wojciecha Lemańskiego

Jest decyzja Stolicy Apostolskiej ws. ks. Wojciecha Lemańskiego

Kongregacja ds. Duchowieństwa Stolicy Apostolskiej odrzuciła odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego ws. nałożonego na niego zakazu wypowiadania się w mediach - poinformowała kuria warszawsko-praska. Ksiądz Lemański zapowiada kolejne odwołanie.

Jest decyzja Stolicy Apostolskiej ws. ks. Wojciecha Lemańskiego
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

21.10.2013 | aktual.: 21.10.2013 12:05

Kuria podkreśliła, że dekret Kongregacji ds. Duchowieństwa ws. rekursu ks. Lemańskiego jest potwierdzeniem decyzji administracyjnej wydanej przez ordynariusza warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera.

Prosi też ludzi mediów o uszanowanie zakazu nałożonego na kapłana i niewystawianie na próbę jego posłuszeństwa wobec Stolicy Apostolskiej i własnego biskupa. Aktualnie Stolica Apostolska rozpatruje jeszcze drugi rekurs Ks. Wojciecha Lemańskiego przeciwko usunięciu go z funkcji proboszcza parafii Jasienica.

"Będę się odwoływał"

- Będę się odwoływał - powiedział radiu TOK FM ksiądz Wojciech Lemański, po tym jak Kongregacja ds Duchowieństwa Stolicy Apostolskiej odrzuciła jego rekurs przeciwko zakazowi wypowiedzi do mediów .

- Na dokumencie jest sekwencja, że od dej decyzji przysługuje mi zgodnie z prawem w ciągu 60 dni odwołanie do wyższego trybunału Stolicy Apostolskiej (...) Przyjmując dokument napisałem, że z tego prawa skorzystam - powiedział radiu TOK FM.

Ks Lemański dodał, że na razie zakaz wypowiedzi go nie obowiązuje: - Jest taka zasada w prawie kościelnym, że zaskarżona decyzja ulega zawieszeniu do czasu jej uprawomocnienia. Prawomocnej decyzji w mojej sprawie podporządkuję się z całą pewnością - dodał ksiądz.

Oto treść komunikatu Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska informuje, że Stolica Apostolska dekretem Kongregacji ds. Duchowieństwa (N. 20133055) z dnia 7 października 2013 r., odrzuciła rekurs Ks. Wojciecha Lemańskiego (N. 20132370) z dnia 19 czerwca 2013r., przeciwko nałożonemu na niego zakazowi wypowiadania się w mediach. T

Kuria podkreśliła, że dekret Kongregacji ds. Duchowieństwa ws. rekursu ks. Lemańskiego jest potwierdzeniem decyzji administracyjnej wydanej przez ordynariusza warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera. Stolica Apostolska rozpatruje jeszcze drugi rekurs ks. Lemańskiego przeciwko usunięciu go z funkcji proboszcza parafii w Jasienicy.

"Zarówno z punktu widzenia formalnego, jak i rzeczowego, stwierdzono zasadność decyzji biskupa w sprawie zakazu udzielania ks. Wojciechowi Lemańskiemu wywiadów czy prezentacji swojej osoby i poglądów w mass mediach. () Zgodnie z przedstawionymi faktami, należy zauważyć zasadność motywacji zaskarżonej decyzji, gdyż zawiera ona przesłanki wystarczające i zgodne z tym, co stanowi kan. 831 kpk, który to przewiduje, iż duchowni jedynie za zgodą własnego ordynariusza mogą wypowiadać się w mediach, czyli przedstawiać swoje poglądy" - napisano w uzasadnieniu Kongregacji ds. Duchowieństwa, które cytuje kuria warszawsko-praska.

"Nieposłuszeństwo kapłana zostało potwierdzone bez pozostawienia jakiejkolwiek wątpliwości, w dokumentacji przedstawionej przez ordynariusza, mowa tu o 208 wypowiedziach, między innymi w artykułach, wypowiedziach publikowanych na blogu ks. Wojciecha Lemańskiego, jak i w różnych periodykach krajowych" - czytamy w komunikacie.

Kuria w komunikacie przeprasza wszystkich, "którzy doświadczyli moralnego zamętu wskutek kwestionowania w mediach przez ks. Wojciecha Lemańskiego samych podstaw nauczania Kościoła w zakresie bioetyki". Przeprasza także biskupów, kapłanów i wiernych świeckich, którzy zostali dotknięci jego wypowiedziami".

Jednocześnie kuria prosi o modlitwę w intencji ks. Lemańskiego o "dar roztropności i opamiętania". W oświadczeniu zwrócono się także do dziennikarzy z prośbą o uszanowanie zakazu nałożonego na ks. Lemańskiego i "niewystawianie na próbę jego posłuszeństwa wobec Stolicy Apostolskiej i własnego biskupa".

Kuria przypomina także, że administratorem parafii w Jasienicy jest obecnie ks. Grzegorz Chojnicki, a ks. Lemański nie ma prawa wykonywać żadnych funkcji proboszczowskich, ani zamieszkiwać i przebywać na plebanii. W przypadku nieprzestrzegania tych przepisów, biskup diecezjalny może nałożyć na usuniętego proboszcza kolejne sankcje karne.

Dekretem z 5 lipca abp Hoser usunął ks. Lemańskiego z urzędu proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy za brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych. Proboszcz odwołał się od tej decyzji.

Początkowo ks. Lemański utrzymywał, że zgodnie z prawem kanonicznym, pismo przedrekursowe zawiesza procedurę odwołania go z urzędu proboszcza do momentu rozpatrzenia pisma, jednak ostatecznie zdecydował, że przekaże parafię administratorowi, co stało się 21 lipca.

Proboszcz z Jasienicy na swym blogu krytykował kościelnych hierarchów, w tym przełożonego - przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych abp. Hosera m.in. za dokument bioetyczny episkopatu, przeciwstawiający się: in vitro, aborcji, eutanazji, środkom wczesnoporonnym i antykoncepcji jako zagrożeniom dla człowieka. Biskupi napisali tam m.in., że in vitro jest źle realizowanym pragnieniem bezpłodnych par, które chcą być rodzicami. Ks. Lemański napisał też list do kobiety poczętej za pomocą in vitro, która publicznie zapowiedziała apostazję z Kościoła katolickiego po opublikowaniu dokumentu episkopatu.

Według ks. Lemańskiego działania abp. Hosera przeciw niemu rozpoczęły się, gdy ten podczas rozmowy zapytał go, czy jest obrzezany i czy należy do narodu żydowskiego. Za takie pytanie proboszcz z Jasienicy domagał się od arcybiskupa przeprosin.

W jednym z oświadczeń kuria napisała, że "imputowanie księdzu arcybiskupowi, że miałby dopytywać ks. Lemańskiego o znak obrzezania i o przynależność do narodu żydowskiego jest bezsensowne z powodu braku motywów i celu". "Byłoby to absurdalne również w świetle danych osobowych ks. Lemańskiego będących w posiadaniu kurii biskupiej (dokumenty chrztu, bierzmowania, życiorys)" - napisano.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)