Trwa ładowanie...
d45m12m
d45m12m
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.TVP
child alert

Jest decyzja sądu ws. porywacza 10-letniej Mai z Wołczkowa

• Mężczyzna został skierowany do zamkniętego szpitala psychiatrycznego
• Biegli: był niepoczytalny podczas porwania dziewczynki
• Porwanie miało miejsce w kwietniu 2015 roku
• Był to pierwszy przypadek, gdy policja ogłosiła procedurę Child Alert
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d45m12m

Sąd umorzył postępowanie ws. uprowadzenia w ub.r. 10-letniej Mai z Wołczkowa (Zachodniopomorskie) i zdecydował, że podejrzany o to Adrian M. trafi do zamkniętego zakładu psychiatrycznego - poinformował Sąd Okręgowy w Szczecinie

- Sąd postanowił umorzyć postępowanie, ponieważ sprawca w chwili zarzucanych mu czynów był osobą niepoczytalną - powiedział rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie sędzia Michał Tomala. - Sąd zastosował także wobec mężczyzny środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym na czas nieokreślony - dodał.

d45m12m

Jak powiedział Tomala, "sąd uznał, w oparciu o opinie biegłych psychiatrów i psychologa, że pozostawienie podejrzanego na wolności mogłoby spowodować, że w przyszłości dopuściłby się on podobnych zachowań, które cechuje znaczna społeczna szkodliwość".

- Mężczyzna będzie przebywał w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, będzie poddawany zabiegom leczniczym - poinformował Tomala. Co pół roku lekarze będą informować sąd o stanie zdrowia M.

- Może zdarzyć się tak, że mężczyzna opuści zakład psychiatryczny po pół roku, ale może zdarzyć się też tak, że ten środek będzie stosowany dożywotnio - powiedział Tomala pytany, czy M. może opuścić zakład. Jak dodał, "wszystko zależy od tego, jak będzie przebiegał proces leczniczy i jaka będzie prognoza, co do tego, aby on w przyszłości zachowywał się zgodnie z prawem i nie popełniał czynów zabronionych".

Orzeczenie sądu jest nieprawomocne.

d45m12m

Do uprowadzenia Mai doszło w kwietniu 2015 r., gdy dziewczynka wracała do domu ze szkoły. Podejrzany wywiózł ją do Niemiec. Podczas jednego z postojów dziecko podjęło nieudaną próbę ucieczki. W wyniku tego zdarzenia dziewczynka złamała lewą nogę. Następnego dnia Adrian M. został zatrzymany przez niemiecką policję. Potem został przekazany stronie polskiej. Wcześniej Sąd Okręgowy w Szczecinie wydał europejski nakaz aresztowania mężczyzny.

Śledztwo wykazało, że M. w 2014 r. został skazany przez Sąd Koronny w Leeds (Wielka Brytania) za popełnienie podobnego przestępstwa. W miejscowości Huddersfield uprowadził on małą dziewczynkę. Za to przestępstwo przez przeszło pół roku przebywał w angielskim więzieniu, skąd został deportowany na początku 2015 r. do Polski.

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Podczas śledztwa tłumaczył, że jego zamiarem nie było uprowadzenie 10-letniej Mai, lecz jedynie przejażdżka samochodem, która przeciągnęła się w wyniku awarii samochodu.

Podczas poszukiwań dziewczynki po raz pierwszy w Polsce uruchomiono system Child Alert, stosowany w szczególnych i skomplikowanych przypadkach zaginięcia dzieci. Zakłada on jak najszybsze rozpowszechnianie informacji o zaginionym dziecku.

d45m12m

Podziel się opinią

Share

d45m12m

d45m12m
Więcej tematów