Jest wyrok sądu. Jerzy Zięba skazany
Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał Jerzego Ziębę, budzącego kontrowersje propagatora medycyny niekonwencjonalnej, na 6 miesięcy ograniczenia wolności. Uznał go za winnego znieważenia i zniesławienia poznańskich lekarzy.
01.03.2023 | aktual.: 01.03.2023 16:22
Sprawa miała swój początek w 2018 roku, kiedy to po śmierci w szpitalu 14-miesięcznego dziecka Jerzy Zięba napisał w mediach społecznościowych m.in. "najchętniej odrąbałbym im te durne lekarskie łby, zawierające (...) bezlitosne 'lekarskie' mózgi z licencją na zabijanie".
Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła Wielkopolska Izba Lekarska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Lokalne media podawały, że w październiku 2018 roku dziecko z podejrzeniem posocznicy, trafiło do Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej przy ulicy Szpitalnej w Poznaniu. "Głos Wielkopolski" podał, że kiedy stan dziewczynki pogorszył się, została przetransportowana na oddział intensywnej terapii. Jak się okazało, była zarażona pneumokokami. Rodzice dziecka mieli być antyszczepionkowcami, ich córka nie była zaszczepiona. W szpitalu domagali się podania dziecku witaminy C. Dziewczynka zmarła.
Kara 6 miesięcy ograniczenia wolności
W 2020 roku poznański sąd wydał wyrok nakazowy, uznając Jerzego Z. winnym zarzucanych mu czynów. Ten nie zgodził się z wyrokiem nakazowym, złożył sprzeciw, z tego powodu proces toczył się w normalnym trybie.
Proces Jerzego Zięby zarówno przed sądem pierwszej instancji, jak i przed Sądem Okręgowym w Poznaniu, toczył się z wyłączaniem jawności. Niejawne było także uzasadnienie wyroku.
W środę Sąd Okręgowy w Poznaniu, jako sąd II instancji, utrzymał w mocy wyrok poznańskiego sądu rejonowego z października ub. roku. Sąd pierwszej instancji uznał Jerzego Ziębę za winnego zniesławienia i znieważenia za pomocą środków masowego komunikowania i skazał go na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności, zobowiązując go do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w stosunku miesięcznym, a także zasądził od niego na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża kwotę 20 tys. zł tytułem nawiązki.
Wyrok wydany w środę przez Sąd Okręgowy w Poznaniu jest już prawomocny.
Po ogłoszeniu wyroku obrońca Jerzego Zięby, radca prawny Piotr Wanic podkreślił, że "obrona, jak i oskarżony nie zgadzają się, nie podzielają stanowiska Sądu Okręgowego. Złożymy wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku i rozważymy kwestię złożenia kasacji od tego rozstrzygnięcia".
Dodał, że "ten wpis, był wpisem bardzo emocjonalnym, dokonanym pod wpływem bardzo silnego wzburzenia, uzasadnionego okolicznościami i był uzasadniony tamtym czasem - na takim stanowisku stoi obrona. Oskarżony takie emocje odczuwał, dokonał tego wpisu bardzo emocjonalnie, później, w zasadzie nazajutrz ten wpis został usunięty".
Zięba: w takiej Polsce żyjemy
Jerzy Zięba, komentując w rozmowie z mediami wyrok sądu, powiedział, że nie zgadza się z tym orzeczeniem. Jak mówił, "należało się spodziewać takiego wyroku, dlatego, że w takiej Polsce żyjemy".
Zobacz także
Dodał, że żałuje, że sprawa nie toczyła się jawnie - na czym, jak podkreślił, zależało mu - bo teraz do wielu aspektów sprawy, jak i uzasadnienia wyroku nie może się odnieść publicznie.
Podkreślił jednak, że dokonując swojego wpisu w mediach społecznościowych był wzburzony śmiercią dziecka; nie znał tych lekarzy, a także - jak wskazał - celowo zmienił we wpisie imię dziewczynki, aby nie wskazywać na konkretny szpital czy odkrycie tożsamości lekarzy. Dodał, że nie było jego intencją oskarżanie konkretnych medyków.
- Moją intencją było wykazanie ogromnego problemu społecznego, jakim jest śmierć ludzi z powodu sepsy - zaznaczył.
- Ja nikogo nie znieważyłem, nie wskazałem na nikogo, ja chroniłem tożsamość tych lekarzy, celowo. Jest takie przysłowie: mędrzec palcem wskazuje na problem i jego rozwiązanie, głupiec patrzy na palec, a skończony dureń patrzy do kogo ten palec należy (…) Mnie od samego początku chodziło i ja dalej to będę robił, nie przestanę, wyrok wyrokiem, a ja o życie Polaków, szczególnie o dzieci będę walczył - pomimo tego wyroku - zaznaczył.
W środę w sądzie nie było ani przedstawiciela prokuratury, ani przedstawiciela lekarzy.