Trwa ładowanie...
d2xohvd

Jerzy Woźniak nowym rektorem łódzkiej "filmówki"

Prof. Jerzy Woźniak, dotychczasowy dziekan Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, został w czwartek jej nowym rektorem.

d2xohvd
d2xohvd

O fotel rektora łódzkiej uczelni, kierowanej dotychczas przez Henryka Klubę, ubiegały się dwie osoby: prof. Woźniak oraz reżyser filmowy Filip Bajon. Jak poinformowano w rektoracie szkoły, prof. Woźniak otrzymał 20 głosów, Filip Bajon - 10.

Byłbym nieskromny, gdybym powiedział, że nie jestem zaskoczony tym wyborem. Jestem przekonany, że łódzka uczelnia nadal będzie oceniana tak wysoko jak dotychczas, nie tylko w Polsce, ale i za granicą - powiedział prof. Woźniak.

Nowy rektor łódzkiej "filmówki" jest łodzianinem. Urodził się w 1938 roku. Ukończył łódzką PWSFTViT. W latach 1987-93 i od 1999 roku pracował na uczelni jako dziekan Wydziału Operatorskiego. Woźniak jest pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Szkół Filmowych i Telewizyjnych "Media School".

Woźniak zastąpił na stanowisku rektora Henryka Klubę, który związany jest ze szkołą od 1967 roku. Kluba pełnił funkcję rektora PWSFTViT w latach 1982-90 i od 1996 roku.

d2xohvd

Szkoła Filmowa, nazywana na początku Państwową Wyższą Szkołą Filmową, powstała w Łodzi w roku 1948. Wśród jej pierwszych studentów znaleźli się m.in.: Andrzej Munk, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, a pierwszymi wykładowcami byli Jerzy Bossak i Jerzy Toeplitz. W 1954 roku w szkole rozpoczął studia Roman Polański, w kolejnych latach na uczelnie trafili znani potem reżyserzy jak: Witold Leszczyński, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi i Krzysztof Kieślowski.

W roku 1958 Szkoła Filmowa połączyła się ze Szkołą Teatralną w jedną uczelnię. Od tej pory integralną częścią Szkoły Filmowej jest wydział aktorski. (jask)

d2xohvd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xohvd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj