Jerzy Wilk prezydentem Elbląga. Złożył ślubowanie
Prezydent Elbląga Jerzy Wilk (PiS) złożył podczas sesji rady miejskiej ślubowanie, rozpoczynając tym samym pracę w urzędzie miasta. Zapowiedział obniżki cen biletów komunikacji miejskiej, czynszów i likwidację straży miejskiej.
Prezydent w swym pierwszym przemówieniu pogratulował nowo wybranym radnym. Podkreślił, że "zostanie radnym, podobnie jak prezydentem miasta, to nie koniec starań i cel sam w sobie, a początek wytężonej pracy". - Czas sporów politycznych z kampanii dobiegł końca, teraz czas na wspólne działania dla konstruktywnych zmian - zaznaczył.
Jak dodał, "kampania już się skończyła i trzeba szukać tego co łączy, a odrzucić to co dzieli, zwycięstwo nie może zawrócić w głowie, ale i porażkę należy przyjąć z szacunkiem, bo to był wybór elblążan". Zapewnił, że hasła głoszone w kampanii wyborczej spełni i wprowadzi w Elblągu "nowy styl rządów, poprawiający jakość życia mieszkańców".
Jako pilne zadania, które wymagają szybkiego wprowadzenia w życie, wymienił: obniżenie cen biletów komunikacji miejskiej (od 1 lipca jednorazowy bilet kosztuje 3 zł, przed podwyżką 2,40 zł) i usprawnienie systemu wywozu śmieci. Kolejną rzeczą - jak podkreślił - jest "naprawienie programu mieszkaniowego", czyli obniżenie czynszów od 1 stycznia 2014 roku. (w poprzedniej kadencji radni uchwalili 100-procentową podwyżkę).
Wilk chce także wprowadzić w Elblągu tak zwaną Kartę Dużej Rodziny, czyli system ulg dla wielodzietnych rodzin. Zapowiedział zwiększenie nadzoru nad inwestycjami drogowymi, które "nie mogą doprowadzać do paraliżu w mieście".
Podkreślił, że jedną z kluczowych kwestii jest rozwój portu morskiego, co wiąże się z budową kanału przez Mierzeję Wiślaną jako inwestycji rządowej. - Oczekuję konkretnych działań ze strony rządu i nie ustąpię - podkreślił.
- To wielka szansa dla regionu i naszego miasta - nowe inwestycje, nowe miejsca pracy - zaznaczył. Podkreślił, że będzie wspierał organizacyjnie, ale także poprzez ulgi, małe i średnie przedsiębiorstwa. Dodał, że ważną kwestią jest także ściślejsza współpraca z państwami nadbałtyckimi oraz z obwodem kaliningradzkim.
- Zbliżają się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Elbląg może być świetnym partnerem dla Królewca. Należy także wykorzystać coraz liczniejsze odwiedziny naszego miasta przez sąsiadów zza wschodniej granicy, albowiem przyjeżdżają oni nie tylko w celach turystycznych, ale także dokonują licznych zakupów wspomagając rozwój naszego miasta - podkreślił.
Dodał, że usprawni pracę w magistracie, zlikwiduje albo zreorganizuje departament komunikacji społecznej.
- Nie dopuszczę do tego, żeby urząd miejski i spółki miejskie były przechowalnią dla osób nieambitnych i nie chcących służyć elblążanom. Praca w urzędzie i spółkach miejskich to misja, której należy mieć świadomość, ażeby dobrze wypełniać zobowiązania władzy publicznej - podkreślił.
Dodał, że zlikwiduje straż miejską, która jego zdaniem jest "niepotrzebna i zbyt kosztowna".
Zadeklarował, że będzie współpracował z radą miejską, ze wszystkimi klubami: PiS, PO, SLD i klubem Witolda Wróblewskiego.
- Obiecuję otwartość na konstruktywne inicjatywy ze strony opozycji. Nie chcę, aby przynależność partyjna ograniczała nas w pozytywnych zmianach w Elblągu, zaczynamy współpracę od czystej tablicy, na której mam nadzieję, przynależność partyjna nie będzie odgrywała wiodącej roli - zapewnił.
Janusz Nowak z SLD szefem Rady Miasta
Janusz Nowak z SLD został szefem Rady Miasta Elbląga. Poparło go 20 radnych, dwóch się wstrzymało. Wiceszefami rady zostali: Małgorzata Adamowicz (PiS), Antoni Czyżyk (PO) i Sławomir Malinowski (komitet Witolda Wróblewskiego).
Po wybraniu go na szefa rady, Nowak przejął prowadzenie obrad od radnego seniora Zdzisława Olszewskiego z PiS.
Kandydaturę Nowaka na przewodniczącego Rady Miasta zgłosił radny PiS Marek Pruszak mówiąc, "że jest to najbardziej optymalna kandydatura". - Nie powinno być miejsca na spory i walkę o stanowiska, a powinno się znaleźć miejsce na porozumienie, dialog i wzajemny szacunek - argumentował.
Wybory wiceprzewodniczących rady przeprowadził już Nowak. Każdy z klubów w elbląskiej radzie zgłosił swojego kandydata i te propozycje personalne zyskały akceptację radnych.
Zanim przeprowadzono wybory wiceprzewodniczących Rady Małgorzata Adamowicz z PiS złożyła ślubowanie jako nowo wybrana radna. Na pierwszej sesji 1 lipca Adamowicz nie ślubowała, bo jako wicedyrektor szkoły najpierw musiała zrezygnować z tej funkcji.
Na piątkowej sesji radni wygasili też mandat radnego Jerzego Wilka, który wygrał wybory na prezydenta tego miasta i prawdopodobnie jeszcze w piątek złoży ślubowanie prezydenckie.
Mandaty wygaszono też Witoldowi Wróblewskiemu i Edwardowi Pietrulewiczowi(obaj zdobyli mandaty z komitetu Wróblewskiego) ale z nich zrezygnowali. Wróblewski jest bowiem członkiem zarządu województwa, a Pietrulewicz - dyrektorem szkoły, a w razie przyjęcia mandatu musiałby zrezygnować z kierowania miejską placówką edukacyjną.
Ponadto głos na piątkowej sesji zabrał dotychczasowy komisarz Elbląga Marek Bojarski, który podziękował urzędnikom za wspólną pracę i pomoc w zarządzaniu miastem.
Podczas obrad poinformowano, że w czasie dwóch ostatnich miesięcy, gdy w Elblągu nie było rady (poprzednią rozwiązano w kwietniowym referendum) miasto zaoszczędziło 90 tys. zł. (koszt diet i wynagrodzeń prezydium i radnych).
Piątkowa sesja była kontynuacją sesji z 1 lipca, na której ślubowanie złożyli nowo wybrani radni. Przerwano ją do czasu rozstrzygnięcia drugiej tury wyborów prezydenckich.