Trwa ładowanie...
dcb93sf

Jerzy Urban został skazany za "niewinną" grafikę z Jezusem. "Skandal"

Redaktor naczelny tygodnika "Nie" Jerzy Urban został skazany za obrazę uczuć religijnych. Były rzecznik władz PRL-u musi zapłacić 120 tys. zł grzywny. Sprawa dotyczyła jednej z grafik opublikowanych w periodyku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jerzy Urban jest wieloletnim naczelnym antyklerykalnego tygodnika "Nie"
Jerzy Urban jest wieloletnim naczelnym antyklerykalnego tygodnika "Nie" (PAP, Fot: Leszek Szymański)
dcb93sf

"Skandal! Jerzy Urban został dziś skazany za obrazę uczuć religijnych na 120 tys. zł grzywny i pokrycie kosztów sądowych w wysokości 28 tys. zł" - czytamy we wpisie opublikowanym na koncie tygodnika "Nie" na Facebooku.

"Za wydrukowany w 'NIE' niewinny obrazek zdziwionego Jezusa dostał karę 3 razy wyższą niż chciała prokurator - i najwyższą w historii Polski za tego typu 'przestępstwo'. Po raz kolejny przekonujemy się, że żyjemy w państwie wyznaniowym" - dodano.

Karykatura z symbolem kultu Najświętszego Serca Jezusowego na piersiach, którą wpisano w znak zakazu, została opublikowana w tygodniku "Nie" w 2012 r. Proces ruszył dwa lata później. Prokuratura przekonywała, że "wolność wypowiedzi nie jest nieograniczona".

dcb93sf

- Oskarżony, pomimo przewidzenia skutków publikacji karykaturalnego wizerunku Chrystusa, godził się na to, że może on obrażać uczucia religijne chrześcijan. Nie sposób uznać, aby oskarżony z takim doświadczeniem życiowym nie zdawał sobie sprawy, z tego iż Najświętsze Serce Jezusowe jest przedmiotem kultu chrześcijańskiego - podkreślił w uzasadnieniu wyroku sędzia Rafał Stępak z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa.

*Zobacz także: Michał Kamiński: klęska Morawieckiego byłaby klęską Kaczyńskiego *

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dcb93sf

Podziel się opinią

Share

dcb93sf

dcb93sf
Więcej tematów