Trwa ładowanie...
05-12-2012 10:20

Jerzy Turowicz na znaczku pocztowym

10 grudnia, w setną rocznicę urodzin Jerzego Turowicza, dziennikarza, publicysty, wieloletniego redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego", Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek z jego podobizną. Ukaże się też koperta pierwszego dnia obiegu z datownikiem.

Jerzy Turowicz na znaczku pocztowymŹródło: Poczta Polska
duvt8ma
duvt8ma

Znaczek o nominale 1,55 zł, zaprojektowany przez Macieja Ufnalewskiego, wydrukowano na papierze fluorescencyjnym, w nakładzie 360 tys. sztuk. Przestawia on portret Jerzego Turowicza wykonany przez fotoreportera "Gazety Wyborczej" Krzysztofa Karolczyka.

W pierwszy dniu obiegu - 10 grudnia - będzie można kupić także okolicznościową kopertę ze znaczkiem i datownikiem stosowanym w Urzędzie Pocztowym Kraków 1. Na kopercie jest zdjęcie Jerzego Turowicza autorstwa Danuty Węgiel, współpracującej z "Tygodnikiem Powszechnym".

Znaczek zostanie zaprezentowany w najbliższą niedzielę podczas specjalnego "Salonu poezji" poświęconego ulubionym wierszom Jerzego Turowicza, który odbędzie się w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. We foyer teatru otwarta zostanie miniwystawa przygotowana przez Pocztę Polską "Przyjaciele Jerzego na znaczkach Poczty Polskiej". Znajdą się na niej znaczki z portretami Zbigniewa Herberta, Stefana Kisielewskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Karola Wojtyły.

- Oddajemy hołd niezwykłemu człowiekowi. Jerzy Turowicz był osobą bardzo ważną, dlatego chcieliśmy przy okazji setnej rocznicy jego urodzin wprowadzić do obiegu znaczek, który będzie obecny nie tylko w historii polskiej, ale też światowej filatelistyki - powiedziała zastępca dyrektora Biura Promocji i Marketingu Poczty Polskiej, Agnieszka Kłoda-Dębska.

duvt8ma

Jerzy Turowicz urodził się 10 grudnia 1912 r. w Krakowie. Był redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego" od 1945 r. do śmierci w 1999 r., z przerwą w latach 1953-56, gdy odmówił publikacji nekrologu po śmierci Stalina i pismo przez trzy lata wydawało Stowarzyszenie PAX. Redagowanie pisma uważał za swoje powołanie, za "służbę Polsce i Kościołowi". Turowicz był zaangażowany w nurt odnowy Kościoła, związany z II Soborem Watykańskim, którego obrady i dokumenty obszernie relacjonował. Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, kawalerem Orderu Orła Białego. Zmarł 27 stycznia 1999 r. Został pochowany na cmentarzu w podkrakowskim Tyńcu.

duvt8ma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duvt8ma
Więcej tematów