PolskaJerzy Kulej nie żyje

Jerzy Kulej nie żyje

Około godziny 18.00 w szpitalu w Warszawie zmarł dwukrotny mistrz olimpijski, zdobywca dwóch tytułów mistrza Europy, legenda polskiego pięściarstwa - Jerzy Kulej - poinformował na stronie internetowej Polski Związek Bokserski. Jerzy Kulej był także posłem, wybranym z list SLD.

Jerzy Kulej nie żyje
Źródło zdjęć: © PAP | Janusz Uklejewski

W grudniu ubiegłego roku Kulej przeszedł zawał serca. Reanimowany, przebywał w szpitalu.

Kulej był złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 1964 i w Meksyku w 1968 roku w wadze lekkopółśredniej.

W latach 2001-2005 był posłem na sejm wybranym z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej z okręgu warszawskiego. W 2004 przeszedł do Socjaldemokracji Polskiej, w 2005 bezskutecznie z jej ramienia ubiegał się o reelekcję w wyborach parlamentarnych.

"Jerzy Kulej był wielkim bokserem i bardzo mądrym, dobrym człowiekiem. Jego złoty medal w Meksyku to dla mnie jedne z pierwszych sportowych emocji i niezapomniany szał radości. Wszyscy pamiętamy jego genialne występy, ale też genialne powiedzenie - nie ma odpornych na ciosy, są tylko źle trafieni" - napisał w kondolencyjnym oświadczeniu premier Donald Tusk.

"Miałem szczęście znać Jerzego osobiście. Nasze pierwsze spotkanie miało miejsce piętnaście lat temu w programie telewizyjnym, w którym uczył boksu mnie i nieżyjącego już Krzysztofa Kolbergera. Pełne życiowej mądrości były jego opowieści o tym ile razy upadał i za każdym razem się podnosił. Będzie nam brakowało nie tylko sportowca i kompetentnego komentatora ale przede wszystkim wspaniałego człowieka".

Ryszard Kalisz wspomina zmarłego jako człowieka wielkiej szlachetności, pomagał wielu ludziom, szczególnie młodym sportowcom. Był spokojny, skromny, łagodny, nie miał w sobie agresji - mówi poseł SLD.

Jerzy Kulej urodził się 19 października 1940 roku w Częstochowie. Karierę boksera rozpoczął w wieku 16 lat w Skrze Częstochowa. Dwa lata później zadebiutował w reprezentacji Polski, której trenerem był wówczas Feliks Stamm.

W 1972 roku ukończył studia na Wydziale Nauczycielsko-Trenerskim Akademii Wychowania Fizycznego.

W latach 1975-1990 należał do PZPR. W wyborach parlamentarnych w 1993 roku, jako kandydat Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski z listy Samoobrony w województwie częstochowskim. W latach 2001-2005 był posłem na sejm wybranym z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej z okręgu warszawskiego.

W 1995 roku Jerzy Kulej otrzymał Nagrodę imienia Aleksandra Rekszy, przyznawaną osobom zasłużonym dla polskiego pięściarstwa. W 1998 roku za wybitne zasługi dla ruchu olimpijskiego, za działalność na rzecz rozwoju i propagowania kultury fizycznej oraz osiągnięcia sportowe prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Jerzego Kuleja Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Kulej miał 71 lat.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (781)